English

Simbolika e veshjes së bardhë dhe të zezë për Haxh në Mekë! Teologu e shpjegon

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teologu Neki Kaloshi tregoi në emisioni GoodMorning Albanians në Euronews Albania simbolikën e veshjeve të bardha dhe të zeza të besimtarëve në qytetin e shenjtë të Mekës.

- Advertisement -

Kaloshi shpjegoi se burrat vishen me ngjyrë të bardhë, ndërsa gratë zakonisht në ngjyrë të zezë, por jo vetëm.

“Besimtarët lëviznin të gjithë bashkë, kur vjen momenti i faljes burrat janë para, gratë janë pas. Në drejtim të gurit, që quhet guri i zi që mendohet se ka zbritur nga parajsa. Aty fillon rituali i rrotullimin që është 7 herë, e fillon dhe e përfundon në të njëjtën pikë. Pas ritualit burrat i heqin rrobat e bardha derisa të vijë dita e shtatë të muajit të haxhit. Këtë ditë veshin rrobat dhe lëvizin në ‘mina’ dhe të gjithë  atë natë e kalojnë atje”, tha teologu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×