English

Sociologu: S’duhen shtypur adoleshentët, por duhet të ndryshojnë prindërit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sociologu Gëzim Tushi tha në “Good Morning Albanians” se adoleshentët e sotëm kanë filluar të kenë zhvillime shumë të shpejta.

- Advertisement -

Sipas tij adoleshentët vërtetë janë bërë më kërkues dhe kontestues ndaj institucioneve edukuese, si shkolla dhe familja, por nuk mund të dënohen për këtë, ndërsa shtoi se janë prindërit ata që duhet të ndryshojnë.

“Adoleshentët e sotëm kanë një ritëm shumë të shpejtë në të gjitha aspektet e zhvillimit të tyre mendor, biologjik, seksual, është ulur mosha e fillimit të aktivitetit seksual. Janë bërë më agresivë, janë bërë më impulsivë më ekstrovertë. Janë kontestatorë të autoriteteve, nuk i kanë qejf institucionet e edukimit, si shkollën edhe familjen, por këta janë adoleshentët.

Ata që duhet të ndryshojnë janë prindërit. Sistemi i prindërimit kërkon një revolucion. Nuk mposhten adoleshentët, nuk shtypen adoleshentët, as me dhunë psikologjike, as me dhunë familjare. Adoleshentët janë rezultat i dy institucioneve kryesore, shkolla dhe familja”,-tha sociologu Tushi.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?