Sophie nuk përballet me Loris, kush është pasardhësi i vërtetë i Skënderbeut?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Javën e kaluar ne kishim emisioni “Good Morning Albanians” kishte të ftuar Sophie Castrota, e cila prej vitesh prezantohet në mediat shqiptare si stërmbesa e heroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Por pas kësaj interviste në adresën elektronike të Euronews Albania erdhi një email nga një gazetar dhe studiues italian i cili quhet Loris Castriota Skanderbegh, i cili konkretisht shkruan

“Unë jam pasardhësi i vërtetë (i brezit të 15-të, me prejardhje të drejtpërdrejtë mashkullor) i Gjergj Kastriotit. Siç e dini, pas vdekjes së stërgjyshit tim, djali i tij Gjon dhe e veja e tij Donika u shpërngulën në Pulia të Italisë dhe që atëherë familja ime jeton këtu.
Vajza e quajtur Sophie Castriota është gënjeshtare por mbiemri i saj (Sophie Apps që i thotë mbiemri është Castriota) që mashtron të gjithë shqiptarët, përfshirë edhe ju!

- Advertisement -

Kjo nuk është Castriota. Dhe gjithsesi mbiemri i violinistes dhe këngëtares nga Australia nuk është Castriota!!! Mbiemri i vërtetë i Sophie është Apps (ashtu si aplikacionet e smartphone).
Ajo është një gënjeshtare. Ajo thotë se është pasardhëse e Gjergj Kastriotit, por është një gënjeshtër! Babai i tij ishte një ushtar anglez, mbiemri i të cilit ishte Apps. Ajo nuk është absolutisht një e afërme e imja! Dhe ndihem i inatosur që ka ende dikush që e beson, pas dhjetërave postimeve që kam publikuar duke thënë se ajo është gënjeshtare!!!!

Jam i sigurt se në respekt të historisë së kombit dhe historisë shqiptare, në respekt të kujtimit të Gjergj Kastriotit, në respekt të rregullave etike të gazetarisë (që na detyrojnë të kërkojmë të vërtetën), do të ndaloni t’i jepni merita kësaj gënjeshtareje dhe do të dëgjoni versionin e vërtetë të historisë së familjes Kastrioti, jo fantazitë e një vajze që përfiton nga një mbiemër fals për të fituar përkrahës për karrierën e saj artistike!”- shkruan ai, duke hedhur poshtë deklaratën e vajzës e cila thotë se është me origjinë shqiptare.

Ndërkohë Euronews Albania i ka kërkuar sërish Sophie Castrota që të jetë pjesë e emisionit ditën e sotme, por përgjigja e saj ka qenë:

Ju falënderoj që më jepni mundësinë për t’u takuar virtualisht me Loris Castriota Scanderbegh në televizionin tuaj për të debatuar mbi trashëgiminë time, pavarësisht se unë kam ngarkuar disa herë dëshmi dhe informacione; duke përfshirë një letër nga vetë Loris, në të gjithë rrjetet e mia sociale. Megjithatë, jam këshilluar ligjërisht të mos e pranoj ftesën tuaj nëse vendos të ndjek veprime ligjore në lidhje me shpifjet dhe shpifjet e vazhdueshme publike të tij për mua. Akuzat e tij publike nuk janë pa rekurs nëse ai dëshiron të vazhdojë. Kam më shumë informacion dhe korrespondencë nga Loris, të cilat mund t’i publikoj ose jo në një datë të mëvonshme pasi të kem diskutuar çështjet me ekipin tim ligjor.

Burri që pretendon se po gënjej, shkroi letrën duke na mirëpritur në familjen e tij. Ai është i çmendur dhe xheloz”- tha ajo duke iu referuar Loris.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

VIDEO|Momenti kur arrestohet ushtari i Haxhiut, zbërtheu grupin e vrasësve me pagesë

Euronews Albania, ka siguruar me video momentin e arrestimit të Artan Tafanit, bashkëpunëtor i drejtësisë, që çoi në zbulimin e disa vrasjeve dhe shpërthimeve...

“Përgatita personalisht gjithçka më 24 shtator”, Radoiçiç: Arsyeja e sulmit

Milan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se ka bërë të gjitha përgatitjet logjistike...

Milan Radoiçiç konfirmon pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Banjskë

Millan Radoiçiç ka pranuar pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Basnjkë më 24 shtator. Përmes një letre të lexuar nga avokati i tij Goran Petronijeviç...

TË FUNDIT

VIDEO|Momenti kur arrestohet ushtari i Haxhiut, zbërtheu grupin e vrasësve me pagesë

Euronews Albania, ka siguruar me video momentin e arrestimit të Artan Tafanit, bashkëpunëtor i drejtësisë, që çoi në zbulimin e disa vrasjeve dhe shpërthimeve...

“Përgatita personalisht gjithçka më 24 shtator”, Radoiçiç: Arsyeja e sulmit

Milan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se ka bërë të gjitha përgatitjet logjistike...

Milan Radoiçiç konfirmon pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Banjskë

Millan Radoiçiç ka pranuar pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Basnjkë më 24 shtator. Përmes një letre të lexuar nga avokati i tij Goran Petronijeviç...

Fillojnë procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante në SPAK

Prokuroria e Posaçme ka njoftuar se tashmë kanë nisur procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante. Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën thirrje që të...

Taksa turistike në Amsterdam pëson rritjen më të madhe në BE 

Amsterdami planifikon të rrisë taksën e një nate në 12.5 për qind të çmimit të një dhome hoteli, ndërsa pasagjerët në anijet turistike do...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×