SPAK përgënjeshtron Policinë për vetëdorëzimin e Alqi Bllakos

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SPAK përgënjeshtron Policinë e Shtetit për vetëdorëzimin e ish-deputetit të Partisë Socialiste, Alqi Bllako.

Sipas SPAK, Bllako është dorëzuar vetë në Drejtorinë e Policisë së Tiranës në orën 03:30 të datës 1 prill dhe jo mbrëmjen e 31 marsit, siç u njoftua nga Policia e Shtetit.

SPAK sqaron se për ekzekutimit e masës së sigurisë “arrest me burg” për Bllakon, policia nuk ka vepruar për më shumë se 12 orë për ndalimin e tij.

- Advertisement -

SPAK nënvizon se i ka kërkuar Policisë së Shtetit mbajtjen nën mbikqyrje të deputetit dhe njoftimin e prokurorit të çështjes nëse deputeti do paraqitej në dalje të territorit të Republikës së Shqipërisë.

Në komunikatën e SPAK për mediat është specifikuar me datë dhe orë çdo veprim i ndjekur deri në prangosjen e ish-deputetit, si më poshtë:

29.03.2022

Kreu i SPAK kërkon nga Kuvendi autorizim për arrestimin e deputetit Alqi Bllako.

29.03.2022

Kuvendi njofton mbledhjen e Këshillit për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin, më datë 30.03.2022, ora 18:00.

30.03.2022

SPAK i kërkon Policisë së Shtetit të mbajë në mbikëqyrje deputetin dhe të njoftojë prokurorin e çështjes nëse Bllako tenton të largohet jashtë vendit.

30.03.2022 (19:40)

SPAK njoftohet për anulimin e mbledhjes së Këshillit për Rregullore, Mandatet dhe Imunitetin pasi Bllako heq dorë nga mandati i deputetit.

30.03.2022 (20:30)

SPAK i kërkon Gjykatës së Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar caktimin e masës së sigurimit personal “arrest në burg” për Bllakon.

31.03.2022 (15:30)

GJKKO cakton masën arrest me burg për Alqi Bllakon. Vendimi vihet në dispozicion të Prokurorisë së Posaçme.

31.03.2022 (15:45)

Vendimi i gjykatës për caktimin e masës së sigurimit ndaj Alqi Bllakos i jepet për ekzekutim strukturave të Policisë së Shtetit.

01.04.2022 (03:30)

Vendimi ekzekutohet nga Policia e Shtetit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×