Studiuesi rrëfen historinë personale: Si e vranë partizanët gjyshin tim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studiuesi Erald Kapri, për herë të parë në emisionin “Now” në Euronews Albania, ka rrëfyer historinë personale që i ka ndodhur në familjen e tij.

Teksa është folur për çlirimin e Shqipërisë ai tha se partizanët i kanë vrarë gjyshin, ndërsa bibliotekat mbajnë emrat e tyre, duke iu referuar Misto Treskës.

“Duhet të ishim marrë më shumë me procesin e dekomonustizimit. Unë po e them për herë të parë e së fundmi kam gjetur dhe një dokument të fundit arkivor që lidhet me çështje personale. Gjyshi im është vrarë në ’44  nga forcat partizane.

- Advertisement -

E kam gjetur dokument arkivor, ku thuhet se Adem Kaprin e vratë por ne djalin e kemi partizan, të paktën mos i digjni shtëpinë, por dhe shtëpinë ia dogjën. Çfarq qëndrimi duhet të mbajmë ne me Misto Treskën, ka biblotekë në Tiranë, unë e shoh çdo ditë sepse më ka vraë gjyshin. Ne nuk e kemi bërë kurrë këtë ndarje.”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

TË FUNDIT

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×