English

Studiuesit: Kanceri i rektumit zhduket me ilaçe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një studim tregoi shërim të plotë në 42 pacientë me një lloj të caktuar të kancerit rektal, të cilët u trajtuan me imunoterapi eksperimentale.

- Advertisement -

Kanceri u zhduk në të gjithë pacientët që morën pjesë në një provë të vogël klinike duke treguar rezultate të përditësuara.

Studimi doli nga një bashkëpunim midis Qendrës së Kancerit të SHBA dhe kompanisë farmaceutike GSK.

Një ilaç i ri i quajtur dotarlimab-gxly po studiohej për të trajtuar pacientët me kancer të rektumit të shkaktuar nga mutacione gjenetike.

Trajtimi aktual për kancer të tilla përbëhet nga rrezatimi dhe kimioterapia, kirurgjia ose një kombinim i këtyre procedurave.

Sipas onkologut Dr. Clélia Coutzac, këto trajtime shpesh kanë një ndikim të fortë në cilësinë e jetës së pacientëve, siç janë çrregullimet e zorrëve, inkontinenca e zorrëve ose mosfunksionimi seksual.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?