Supa ukrainase i shtohet listës së trashëgimisë të UNESCO-s

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencia kulturore e OKB-së ka shtuar gatimin e borsch – një supë e bërë zakonisht me panxhar dhe patate – në Ukrainë, në listën e saj të trashëgimisë kulturore të rrezikuar.

UNESCO tha se lufta në Ukrainë kishte “kërcënuar” gatimin e borsch.

“Fitorja në luftë për borsch është e jona!” tha Ministri i Kulturës i Ukrainës, Oleksandr Tkachenko.

- Advertisement -

Ministria e Jashtme e Rusisë e përqeshi veprimin duke deklaruar se versioni rus i gjellës nuk ka nevojë për mbrojtje.

Borsch është një supë zakonisht me ngjyrë të kuqe nga panxhari – megjithëse ekzistojnë edhe varietete jeshile dhe të bardha.

Ndërsa Ukraina e konsideron borschin si pjatën e saj kombëtare, ai gjithashtu konsumohet gjerësisht në Rusi, vende të tjera ish-sovjetike dhe Poloni. Si rezultat, origjina e saj është e diskutueshme.

Ka shumë pretendime se nga e ka origjinën gjella, si duhet të shkruhet emri i saj, nëse përfshin mish apo jo, madje edhe nëse duhet të përfshihet kosi sipër supës apo jo.

Vitet e fundit, statusi i saj si një pjatë ukrainase ose ruse është debatuar ashpër në mediat sociale, duke çuar në atë që disa e kanë quajtur “luftërat borsch”.

 

 

 1 COMMENT

  1. Lum si Ukraina, me nje lufte i kapi te gjithe ne nje dore me NATO, BE, UNESKO dhe nuk do ishte cudi edhe nje vend permanent ne Keshillin e Sigurimit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Forca shtesë të KFOR arrijnë në Zveçan

Forca shtesë të KFOR kanë arritur në Zveçan. Nuk dihet nëse janë pjesë e kontingjentit të ri që është sjellë në Kosovë apo ka ardhur...

Kim mesazh KLGJ: Shkëputuni nga mënyrat e vjetra, zyrtarët të veprojnë me integritet

Ambasadorja Yuri Kim u takua sot me Këshillin e Lartë Gjyqësor për t'i falënderuar për bashkëpunimin e tyre gjatë tre viteve e gjysmë të...

Aksident në aksin Pogradec -Qafë Thanë, përmbyset furgoni

Aksident në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë, në afërsi të fshatit Piskupat. Një mjet furgon ka rrëshqitur në rrugë duke u përmbysur. Në videon e siguruar...

TË FUNDIT

Forca shtesë të KFOR arrijnë në Zveçan

Forca shtesë të KFOR kanë arritur në Zveçan. Nuk dihet nëse janë pjesë e kontingjentit të ri që është sjellë në Kosovë apo ka ardhur...

Kim mesazh KLGJ: Shkëputuni nga mënyrat e vjetra, zyrtarët të veprojnë me integritet

Ambasadorja Yuri Kim u takua sot me Këshillin e Lartë Gjyqësor për t'i falënderuar për bashkëpunimin e tyre gjatë tre viteve e gjysmë të...

Aksident në aksin Pogradec -Qafë Thanë, përmbyset furgoni

Aksident në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë, në afërsi të fshatit Piskupat. Një mjet furgon ka rrëshqitur në rrugë duke u përmbysur. Në videon e siguruar...

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×