akademia e shkencave

“Përse s’kandidova”, Fuga flet pas rizgjedhjes së Gjinushit në Akademinë e Shkencave

Profesori dhe akademiku i njohur Artan Fuga, ka bërë një reagim për mediat duke treguar se përse nuk kandidoi për kryetar...

Ligji për Akademinë e Shkencave, Zhupa: Vendosën kriteret që i plotëson Gjinushi

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa gjatë një konference për mediat nga selia blu, ka ka cilësuar antiligjore procesin që është...

“Marrëveshja Rama-Doshi”,Berisha: Mafia me kollare iu vërsul Akademisë së Shkencave

Ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha nga mbledhja e grupit parlamentar të zhvilluar këtë të mërkurë në selinë e Partisë Demokratike tha...

Zhupa: Ndryshimet ligjore në ASH, për t’i dhënë mandat të dytë Skënder Gjinushit

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa thotë se me ndryshimet ligjore të paraqitura nga dy deputetë socialistë, Koçi dhe Beqiraj, synohet...

Artan Fuga e konfirmon: Do të kandidoj për kryetar të Akademisë së Shkencave

Akademiku Artan Fuga do të kandidojë për postin e kryetarit të Akademisë së Shkencave. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Fuga...

Ledi Shamku: Arsyet se përse ASA nuk duhet të bëhet pjesë e Akademisë së Shkencave

Gjuhëtarja, Ledi Shamku ka treguar disa nga arsyet, se pse sipas saj, Akademia e Studimeve Albanologjike (ASA) nuk duhet të bëhet...

Nderohet Mitrush Kuteli, studiuesit: Letërisa e tij nuk është studiuar e plotë

Kuteli ishte rebel ndaj gjithë diktaturave. Ishte një autor që nën zë e donin të gjithë, por zyrtarisht ishte i refezuar. Kështu...