ambasador

Kina bëhet shteti i parë që emëron ambasador në Afganistan

Kina është bërë shteti i parë në botë që zyrtarisht ka emëruar ambasadorin e saj të ri në Afganistan, që kur...

Ambasadorët e rinj në komision, Genc Pecani në Rusi dhe Oljan Kanushi në Slloveni

Pavarësisht se marrëdhëniet e Rusisë me Shqipërinë nuk janë në nivelet më të mira, ambasadori i ri i Shqipërisë që është...

Ambasadori gjerman: Bashkëpunimi ynë me Kosovën është zbehur në disa sektorë

Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Jorn Rohde, ka deklaruar se vendi i tij fatkeqësisht ka ulur bashkëpunimin me Kosovën në disa...

Irani refuzon të emërojë ambasador në Suedi pas djegies së Kuranit

Teherani zyrtar ka shtyrë marrjen e vendimit për emërimin e një ambasadori të ri në Suedi, shkaku i djegies së një...

Nga Ervin Bushati te Fate Velaj, 12 emrat e propozuar nga qeveria për ambasadorë

Komisioni i Jashtëm do të nisë të premten dëgjesat me kandidaturat e propozuara për ambasadorë të Shqipërisë në disa vende të...

Gazetari Qafoku: Nga shtatori, do kemi ambasadorin e ri amerikan në Tiranë

Gazetari Roland Qafoku thotë se në shtator, do të vijë në Tiranë ambasadori i ri amerikan, i cili do të zëvendësojë...

Andi Bushati: Kërkesa e fundit që i bëra ambasadorit të huaj para zgjedhjeve

Analisti Andi Bushati thotë se disa ditë më parë ishte në një takim me një ambasador të rëndësishëm në vend, ku...

Tensionet RMV-Bullgari | Shkupi s’e tërheq ambasadorin në Sofje, BE apel për qetësi

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut do ta presë Bullgarinë që të reflektojë dhe nuk do të marrë...

Paskal Milo: Roli i madh që po luan SHBA në Shqipëri

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Paskal Milo thotë se SHBA po luan një rol të madh në Shqipëri, kryesisht për zbatimin...

Kasmi: Pse asnjë ambasador amerikan nuk ka ndenjur 2 mandate në Shqipëri

Ish-zëvendës ministrja e Drejtësisë, Brikena Kasmi deklaroi se asnjë ambasador amerikan në Shqipëri, nuk ka ndenjur dy mandate radhazi. Në emisionin "Now"...

Ish-ambasadori: Forcat paramilitare dhe inteligjenca ruse krijojnë tensione në Veri

Ish-ambasador i Shqipërisë në NATO, Leonard Demi tha në një intervistë për Euronews Albania se mekanizmat ndërkombëtarë po bëjnë shumë për...

Ambasadori gjerman në Prishtinë: Masat për targat të shtyhen për 12 muaj 

Masat e marra nga institucionet e Prishtinës për targat janë legjitime, por ai proces duhet të shtyhet për 12 muaj, tha...

Ambasadori francez në Beograd: E paimagjinueshme që Serbia të jetë në anën e Rusisë

Ambasadori francez në Beograd, Pierre Cauchard deklaroi se askush në Evropë nuk mund ta imagjinonte Serbinë në anën e Rusisë. Ai tha...

Propozimi i Biden: Një shqiptar ambasador i SHBA-së në Mal të Zi

Presidenti amerikan Joe Biden propozon një shqiptar me origjinë nga Maqedonia e Veriut ambasador të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Mal...

U burgos se dashuroi vajzën e ish-ambasadorit, Tushe: Kur e takova ajo ishte fejuar

Ernest Tushe, ish-i përndjekur politik rrëfeu për Euronews Albania historinë e tij të dashurisë me vajzën e ambasadorit italian në Shqipëri,...

Akuza për pornografi? Ernest Tushe: Po të doni ju tregoj kalendarin

Ernest Tushe, ish-i përndjekur politik sqaroi për Euronews Albania çështjen e kalendarit që u vlerësua me 1 vit e gjysmë burg...