anije

Anija e kompanisë greke transportonte qymyr nga Rusia

Një anije mallrash nga një kompani greke po transportonte qymyr nga një port rus në fund të muajit të kaluar. Ky ishte...

11 viktima, mbytet anija në Brazil 

Të paktën 11 persona humbën jetën dhe shumë të tjerë rezultuan të zhdukur, pasi një anije u mbyt në pjesën veriore...

Amsterdami do të strehojë emigrantë në një anije turistike të ankoruar në port

Zyrtarët në Amsterdam kanë miratuar një plan për të akomoduar përkohësisht të paktën 1000 emigrantë në një anije lundrimi të ankoruar...

Pesë anije të tjera me grurë nisen nga portet e Ukrainës

Pesë anije të tjera me misër dhe grurë janë larguar nga portet e Ukrainës duke transportuar misër dhe grurë. Tre anije janë...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin...

Turqia dërgon anije shpimi në Detin Mesdhe, Erdogan: Vizion i ri për energjinë

Pas dy vjetësh ndërprerjeje Turqia dërgon një anije shpimi për gaz në lindje të Mesdheut. Gjatë ceremonisë për të përuruar nisjen e...

Anija ukrainase me 6 mijë ton grurë mbërrin në Portin e Durrësit

Këtë të mërkurë, ka mbërritur në Portin e Durrësit një anije ukrainase e ngarkuar me 6 mijë ton grurë. "Jaohar Ranim" është...

Anija turke në kërkim të naftës në Mesdhe, Erdogan: S’kemi nevojë për lejen e askujt

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se kërkimet dhe shpimet që bëhen në Mesdhe janë në juridiksionin e Turqisë dhe se...

Ankorimi ende larg, asnjë anije ukrainase me grurë s’ka mbërritur në destinacion

Anija e parë me drithë që la Ukrainën nuk ka mbërritur ende në destinacionin e saj, Tripoli të Libanit, për shkak...

Hapja e eksporteve të grurit ul çmimet, rënie rekord pas vitit 2008

Çmimet globale të ushqimeve ranë në mënyrë drastike, me 8.6 për qind në fund të muajt korrik në krahasim me qershorin....

Katër anije të tjera me grurë nisen nga portet e Ukrainës

Katër anije të tjera që transportonin grurë dhe vaj luledielli janë larguar nga portet e Ukrainës nëpërmjet një korridori të sigurt...

Tre anije të tjera me grurë do të nisen nga portet e Ukrainës

Ministria turke e Mbrojtjes deklaroi se tri anije të mbushura me drithëra do të nisen nga portet e Detit të Zi...

Mbetjet e thesarit të çmuar gjenden në anijen spanjolle pas 350 vjetësh

Historitë e thesareve të varrosura dhe mbytjeve të anijeve të lashta kanë magjepsur për shekuj, nga tregimet e piratëve deri te...

Anija e parë ukrainase me grurë mund të niset të premten

Anija e parë ukrainase me grurë që nga pushtimi rus mund të largohet nga porti i Odesës të premten, por detajet...

Radhë të gjata në port, tragetet e Durrësit të mbushura gjatë sezonit turistik

Porti i Durrësit është duke u përballur me një fluks të lartë pasagjerësh dhe mjetesh që hyjnë dhe dalin çdo ditë. Mbi...

Policia: Gomonia u gjet e djegur në brigjet e Adriatikut, asnjë i shoqëruar

Policia e Shtetit ka njoftuar se gonomia që dje ishte në ndjekje nga autoritetet, është gjetur u djegur në derdhje të...