energjia

KESH vazhdon të shesë energji, arkëton 11.8 mln euro vetëm në maj

KESH vazhdon të shesë energji, për të shtatin muaj në radhë, duke rikuperuar humbjet e vitit të kaluar. Vetëm në muajin...

EMRI| I dënuar për vjedhje të energjisë elektrike, arrestohet 45-vjeçari

Një 45-vjeçar i shpallur në kërkim është kapur këtë të enjte nga policia e Durrësit. 45-vjeçari Ilir Istrefaj rezulton i shpallur...

Balluku: Fokusi jonë sektori i energjisë, s’krahasohemi me asnjë qeveri të mëparshme

Ministrja Belinda Balluku nga foltorja e Kuvendit është shprehur se sektori i energjisë ka qenë fokusi i qeverisë. Ajo tha se nuk...

Shqipëria në vitin 2022| Bizneset konsumuan 9,9% më pak energji, familjet 0,5%

Duket se kriza energjetike dhe rritja e çmimit të energjisë në tregjet ndërkombëtare gjatë vitit 2022 i ka ndërgjegjësuar edhe konsumatorët shqiptarë që...

Energjia, Rama: Mbetemi në tregje të vogla nëse s’shkojmë përtej kufijve

"Na duhet të rajonalizojmë tregjet tona dhe të shkojmë përtej kufijve", kështu u shpreh në Beograd kryeministri Rama, i cili mori...

Procesi i Berlinit| Von der Leyen: Rrisim integrimin ekonomik, fillojmë me energjinë

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen shkroi në Twitter se ndihej mirë që gjithë partnerët e Ballkanit Perëndimor ishin...

Energjia ‘smart’ në Suedi, si po e përballon vendi nordik rritjen e çmimeve

Njëri projektues industrial dhe tjetra mësuese. Olof dhe bashkëshortja Yuki janë krenarë për produktet që rrisin në një pronë të marrë...

Hungaria e Gjeorgjia nënshkruajnë marrëveshje për partneritet në energji

Zgjidhja afatgjatë për krizën e vazhdueshme energjetike është që Evropa të blejë sa më shumë energji nga sa më shumë burime...

Belinda Balluku: Situata energjetike nuk është e mirë

Situata energjetike sot nuk është e mirë. Ishte kjo deklarata e zv. kryeministres Belinda Balluku e cila kujtoi se që prej fillimit...

Balla: Falënderojmë qytetarët që i lajnë rrobat me 30 gradë

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla tha në fjalën e tij në Kuvend se e mbështet fashën 800...

Zelensky: Rusia ka shkatërruar 30% të stacioneve energjetike brenda një jave

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë të martën se forcat ruse kanë “shkatërruar” një të tretën e stacioneve ukrainase të energjisë,...

Eksperti Elezi: Ambientalisti Ferruni nuk mund të ndërhyjë në çështjet energjitike

Eksperti i sigurisë, Eduard Elezi deklaroi se çmimi i energjisë elektrike nuk duhet rritur, teksa shtoi se nga qeveria ka pasur...

Ministria e Infrastrukturës propozon heqjen e TVSh-së për lëndët e para

Ministria e Financave është duke hartuar projektbuxhetin e vitit të ardhshëm. Aktualisht hartimi i draftit është në fazën e marrjes së...

Dallime në samitin e BE-së, përplasje për kufizimin e çmimit të gazit

Bashkimi Evropian po përpiqet të gjejë një mënyrë për të frenuar rritjen e çmimeve të energjisë. Por gjatë samitit të liderëve...

Përplasjet për fashën e energjisë, si do të faturohen shqiptarët

Qeveria është tërhequr përkohësisht nga zbatimi i fashës 800 kilovat të energjisë elektrike. Lajmin e ka dhënë Kryeministri Edi Rama, i...

Ta kursejmë energjinë që ta kemi

Ndërsa dimri i krizës energjetike, na ka mbërritur në prag e ndërsa edhe këtu tek ne, ashtu si në rajon e...