gjermani

Policia gjermane zbulon komplotin për rrëmbimin e ministrit të Shëndetësisë

Policia gjermane ka zbuluar dhe neutralizuar një komplot për rrëmbimin e ministrit gjerman të Shëndetësisë dhe shkatërrimin e objekteve të furnizimit...

‘S’je i mirëpritur’, Zelenski refuzon vizitën e presidentit gjerman

Sipas një raporti, presidenti i Ukrainas, Volodimir Zelenskyj ka refuzuar një vizitë të planifikuar nga presidenti i Gjermanisë Frank-Valter Steinmeier. Vizita ishte...

Nënshkruhet marrëveshja mes Gjermanisë dhe Shqipërisë për njohjen e patentave

Shqipëria dhe Gjermania kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët ditën e sotme në Tiranë, e cila i hap rrugës njohjes reciproke...

Rama: Njohja e patentave në Gjermani falë reformave në shërbimin e transportit

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar njohjen e patentave shqiptare në Gjermani, si një besueshmëri të autoriteteve gjermane ndaj atyre shqiptare,...

Sholc: Gjermania angazhohet për çeljen e negociatave për Shqipërinë

Gjermania angazhohet për hapjen sa më shpejt të jetë e mundur të negociatave me Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Rusët protestojnë në Gjermani: Ndihemi të diskriminuar

Me dhjetëra protestues rusë marshuan në Gjermani, ku jeton një popullsi e konsiderueshme rusisht folëse. Ata kërkuan që t’i jepet fund diskriminimit...

Rama në Gjermani, çfarë pritet të diskutojë me kancelarin Sholc

Kryeministri Edi Rama nis zyrtarisht vizitën dyditore në Gjermani. Gazetarja e “Euronews Albania”, Eksiola Shehu, raportoi nga Berlini se Rama do...

Zelenski kritika BE: Fjalët janë pa vlerë, një popull në Evropë po shkatërrohet

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka mbajtur të enjten një fjalim në parlamentin gjerman, ku e krahasoi luftën në Ukrainë me...

Frikë nga fuqia e Rusisë, Gjermania blen 35 avionë luftarakë

Gjermania do të blejë dhjetëra avionë luftarakë të llojit F-35 nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lajmin e ka bërë të...

Si ka ndikuar rritja e çmimeve në Evropë?

Çmimet e naftës, gazit dhe ushqimeve janë rritur në nivele rekord në shumë shtete evropiane. Kjo situat  nisi pak ditë pas...

2.5 mijë refugjatë ukrainas do të pranohen në Gjermani

Gjermania do të pranojë 2.500 refugjatë që kanë ikur në Moldavi nga Ukraina, tha të shtunën Ministrja e Jashtme, Annalena Baerbock. Numri...

Scholz: Është vetëm fillimi, situata në Ukrainë do bëhet dramatike

Kancelari gjerman Olaf Scholz paralajmëroi për një përshkallëzim të mundshëm të situatës në Ukrainë. Pas një takimi me kryeministrin e Luksemburgut në...

Rreth 100 mijë gjermanë protestojnë kundër pushtimit rus në Ukrainë

Policia gjermane njoftoi se mbi se 100.000 persona po marrin pjesë në një protestë kundër pushtimit rus në Berlin. Demonstruesit kanë mbushur...

Gjermania 100 miliardë euro në 2022 për forcimin e ushtrisë

Gjermania do të planifikojë një fond prej 100 miliardë eurosh në buxhetin e vitit 2022 për modernizimin e forcave të armatosura. Fondi...

Gjermania dhe Britania e Madhe nisin sanksionet ndaj Rusisë

Fuqitë perëndimore janë rreshtuar pas Ukrainës, duke premtuar sanksione të ashpra ndaj Rusisë pas njohjes së pavarësisë së rajoneve të Luhanskut...

16 të vdekur nga stuhia ‘Eunice’ në Europë

Evropa Perëndimore përballet me një prej stuhive më të fuqishme shënuar ndër vite. Të paktën 16 persona humbën jetën për shkak të...