putin

Putini dërgon më shumë trupa në rajonet separatiste

President rus Putin po shton tensionet me Rusinë, pasi firmosi zyrtarisht dhe njohu pavarësinë e dy rajoneve separatiste Donetsk dhe Luhansk...

Shqipëria dënon njohjen e pavarësisë së rajoneve separatiste në Ukrainë

Shqipëria ka dënuar njohjen e pavarësisë së dy rajoneve në lindje të Ukrainës, Donetsk dhe Luhansk nga Rusia. Pak orë pas vendimit...

BE gati për sanksione të tjera ndaj Rusisë

Bashkimi Europian është gati të vendosë sanksione të tjera ndaj Rusisë për pushtimin e Ukrainës. Deklarata është bërë nga Përfaqësuesi i Lartë,...

Putin njeh pavarësinë e rajoneve separatiste në lindje të Ukrainës

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin pritet të njohë pavarësinë e dy rajoneve rebele në lindje të Ukrainës, bëri me dije Kremlini...

Ministri i Jashtëm rus krahason rajonet e Luhanskut dhe Donetskut me Kosovën

Presidenti rus Vladimir Putin mblodhi të hënën këshillin e tij të sigurimit për të diskutuar apelin e liderëve të rajoneve të...

Biden darkord në parim për një samit me Putinin

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin kanë rënë dakord në parim të zhvillojnë një samit...

Macron dhe Putin bien dakord të ‘intensifikojnë’ diplomacinë

Emmanuel Macron dhe Vladimir Putin kanë rënë dakord të "intensifikojnë" përpjekjet diplomatike për të zgjidhur krizën në Ukrainë, thanë Franca dhe...

Blinken: Rusia në prag të pushtimit të Ukrainës

Duket se Rusia është në prag të pushtimit të Ukrainës, paralajmëroi sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken. Ai po ashtu tha se...

1500 shkelje të armëpushimit në Ukrainë, Macron bisedon sërish me Putin

Ministri i Brendshëm ukrainas u sulmua me granatë gjatë një vizite në frontin e konfliktit me separatistët, që zhvillohet prej tetë vitesh në...

Draghi: Sanksionet e mundshme të BE-së ndaj Rusisë të mos godasin energjinë

Sanksionet që mund të vendosen ndaj Rusisë nga Bashkimi Evropian nuk duhet të përfshijë importet e energjisë. Kështu u shpreh kryeministri...

Rusia lëshon 720 mijë pasaporta për separatistët pro-rusë

Rusia ka lëshuar 720.000 pasaporta për qytetarët në zonat e kontrolluara nga separatistët pro rusë në Ukrainën lindore. Ivan Malyuta, një banor...

Pas tërheqjes së trupave ruse, Scholz takohet me Putin

Kancelari Olaf Scholz u takua sot në Moskë me presidentin Putin në përpjekje për të gjetur gjuhën e dialogut dhe për...

Trupat ruse nisin tërheqjen nga kufiri me Ukrainën

Trupat ruse po drejtohen përsëri në bazat e tyre të përhershme pasi përfunduan me sukses stërvitjet ushtarake, njoftoi Ministria ruse e...

Macron refuzon të bëjë testin për COVID-19 në Rusi

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka refuzuar të bëjë testin rus për COVID-19 para takimit që ka zhvilluar me presidentin rus Vladimir...

Putini siguron Macronin se nuk do ta përkeqësojë konfliktin me Ukrainën

Presidenti rus Putin e siguroi presidentin francez Macron se nuk do t’i shtojë forcat ruse në kufi me Ukrainën. Kështu deklaroi...

Macron në Kiev për uljen e tensioneve Rusi – Ukrainë

Një ditë pas takimit me presidentin rus Putin të hënën, presidenti francez Macron mbërrin në Kiev, në përpjekje për të ulur...