ruse

Gjermania shpall non-grata 40 diplomatë rusë

Qeveria gjermane ka vendosur të shpallë person “non-grata” 40 diplomatë rusë. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Jashtme, Analena Berbok,...

Astronautët rusë dhe amerikanë ‘harrojnë’ grindjet për konfliktin në Ukrainë

Një astronaut amerikan dhe dy kozmonautë rusë u ulën të mërkurën në Kazakistan, pasi u larguan nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar në...

Çfarë qëndrimi po mban Kisha Ortodokse për luftën në Ukrainë?

Lufta në Ukrainë e ka ndarë Kishën Ortodokse në dy qëndrime të kundërta, ku një pjesë mbështesin luftën e Putinit, ndërsa...

Putin i kërkon Gazpromit që gazi rus të shitet në rubla

Presidenti Vladimir Putin deklaroi të mërkurën se Rusia do të fillojë të shesë gazin natyror ne valutë ruse (rubla) për të...

Navalni rrezikon 13 vite burg për mashtrim

Opozitari i Kremlinit Alexei Navalni, i cili ndodhet në burg, u shpall fajtor për mashtrim nga Gjykata ruse. Prokurorët kërkuan dënim me...

Raketat ruse marrin në shënjestër aeroportin e Lvivit

Një sulm me raketa mbi aeroportin e Lvivit ka shkatërruar një fabrikë dhe një garazh që përdorej për të riparuar avionë,...

Qeveria britanike mund të strehojë refugjatë ukrainas në pronat e oligarkëve

Qeveria britanike po mendon të strehojë refugjatët ukrainas në pronat e konfiskuara të oligarkëve rusë. “Jemi të hapur ndaj të gjithë mundësive”,...

E pamundur për Europën të bllokojë naftën ruse, thotë kryeministri holandez

Nuk është e mundur që Bashkimi Evropian të ndërpresë plotësisht furnizimin me naftë dhe gaz rus, paralajmëroi kryeministri holandez Mark Rutte. "Ne...

Sa e rëndësishme është nafta ruse dhe çfarë rekordi mund të kapin çmimet?

Sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë nuk mjaftuan për ta dënuar këtë vend për pushtimin e Ukrainës. Ndalimet po prekin tashmë industrinë...

SHBA ndalon importin e naftës nga Rusia

Amerika ka ndaluar importet e naftës nga Rusia. Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden mori këtë vendim të martën, për shkak...

Gratë ukrainase sot nuk kanë festë

Në të gjithë botën është një ditë feste për gratë, por shumë prej tyre që ikin nga Ukraina ndjejnë vetëm stresin...

Kosovën e mbron KFOR-i, siguron qytetarët ambasadori gjerman

Populli i Kosovës vazhdon të përkrahë Ukrainën dhe qytetarët e saj, duke u rreshtuar në anën e vendeve demokratike. Kjo u tregua...

OKB: 1,200 civilë të vrarë e të plagosur në Ukrainë

Mbi 1,200 civilë janë vrarë ose plagosur prej kur Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës 13 ditë më parë, tha sot...

Biden pritet të vendosë ndalimin e importit të naftës nga Rusia

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të ndalojë sot importin e naftës, gazit natyror dhe qymyrit rus në SHBA. SHBA do të bëjë...

‘Nuk mund ta paguajmë naftën me gjakun e Ukrainës’, Lituania: Embargo Rusisë

Ministri i Jashtëm i Lituanisë Gabrielius Landsbergis ka bërë thirrje për embargo ndaj tregut rus të energjisë. "Burimet e energjisë që ne...

50 diplomatët rusë ‘non-grata’ nisen nga Nju Jorku drejt Moskës

Rreth 50 diplomatë rusë dhe familjet e tyre janë nisur nga aeroporti i Nju Jorkut drejt Moskës, sipas agjencisë shtetërore të...