Siri

Austria dhe Gjermania pezullojnë operacionet e shpëtimit në Turqi

Ushtria austriake dhe ekipet gjermane të shpëtimit kanë pezulluar operacionet e shpëtimit nga tërmetet në Turqi, për shkaqe sigurie. Një zëdhënës i...

Shkon në mbi 28 mijë numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Më shumë se 28,000 njerëz janë vrarë dhe dhjetëra mijëra janë plagosur pas një tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë dhe Sirinë...

10-vjeçarja shpëtohet nga rrënojat në Turqi pas 147 orësh 

Një vajzë 10-vjeçare u shpëtua nga rrënojat në provincën Hatay të Turqisë jugore 147 orë pasi tërmeti shkatërrues i së hënës...

Qeveria turke shpall në kërkim ndërtuesit lidhur me tërmetin, 113 urdhër-arreste

Autoritetet në Turqi kanë lëshuar 113 urdhër-arreste në lidhje me ndërtimin e godinave që u shembën si pasojë e tërmetit të...

Varreza masive për viktimat në Turqi e Siri

Buldozerët gërmuan në veri-lindje të qytetit turk të Antakjas, për hapjen e një varreze masive, që do të shërbejë për disa...

VIDEO| Shpëtohet pas 140 orësh gruaja shtatzënë nën rrënoja

140 orë pas tërmetit të 6 shkurtit një grua shtatzënë është shpëtuar nga rrënojat. Ajo së bashku me të vëllain janë nxjerrë...

Nxirret pas 149 orësh burri nga rrënojat

Një burrë i cili ngeli nën rrënojat e tërmetit shkatërrues të 6 shkurtit u nxor pas 149 orësh. Operacion i shpëtimit u...

Durrsakët hapin dyert për turqit, qytetarët solidarizohen me të prekurit nga tërmeti

“Njeriu për njeriun bën gjithçka që mundet, sidomos për njerëzit që na kanë ndihmuar e u jemi borxhli.” Ky mesazh vjen nga...

12 të arrestuar për shembjen e ndërtesave në Turqi

Policia turke ka arrestuar 12 persona lidhur me shembjen e ndërtesave në provincat juglindore të Gaziantepit dhe Sanliurfës, raportuan mediat lokale,...

Mbi 25 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha më 11 janar se numri i viktimave nga tërmetet e 6 shkurtit në Turqi dhe...

Ekipi i dytë i FSK-së niset drejt Turqisë

Ashtu siç paralajmëroi sot kryeministri Kurti, tashmë është nisur drejt Turqisë edhe një ekip i Forcës së Sigurisë së Kosovës, për...

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri i kalon 23.000

Numri i të vdekurve pas tërmeteve që goditën Turqinë dhe Sirinë këtë javë është rritur në 23,726, sipas autoriteteve. Në Turqi, numri...

10-vjeçarja nxirret pas 90 orësh nga rrënojat, ekipet detyrohen t’i presin krahun

Një vajzë 10-vjeçare është shpëtuar pas 90 orësh nën rrënojat e një pallati 7-katësh në Hataj, Turqi. Sipas mediave turke, ekipet e...

“Hiqni sanksionet mbi Sirinë”, vajza siriane u lutet ndërkombëtarëve

Siriania Patricia Alchaib, u ka bërë thirrje ndërkombëtarëve që të heqin sanksionet ndaj Sirisë pasi vendi është në situatë kaotike si...

Rrëfimi tronditës: Sirianët e plagosur nga tërmeti po vdesin pasi s’ka staf mjekësor

Siriania Patricia Alchaib është shprehur se shumë njerëz të cilët i mbijetuan tërmetit humbën jetën pasi nuk kishte staf mjekësor të...

Siriania me lot në sy: Askush nuk po na ndihmon ne, vetëm Turqinë

Një vajzë siriane ka tronditur me rrëfimin e saj nëpërmjet një video që ka ndarë në rrjetet sociale. Me lot në sy...