votues

Si votojnë shqiptarët? A e ndryshojnë partinë që përkrahin

73% e shqiptarëve votojnë gjithmonë të njëjtën parti. Më pak se një në katër shqiptarë zgjedhin parti të ndryshme në votime...

Ekonomi publike apo private? Çfarë preferojnë shqiptarët

Pjesa më e madhe e shqiptarëve (61.1%) mendojnë se në ekonomi pronësia duhet t’i takojë shtetit. Barometri në Euronews Albania i pyeti...

Të majtë apo të djathtë – si vetë identifikohen shqiptarët?

Gjysma e shqiptarëve (51,1%) vetë identifikohen si të majtë në bindje ideologjike, nga e majta ekstreme (5,5%) tek ajo e më...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon...

Shpallet fituesi i degës së PD-së në Kolonjë

Fituesi i degës së PD-së në Kolonjë nga zgjedhjet e Rithemelimit është shpallur Viktor Duro. Ai ka fituar me 224 vota përballë...

Zgjedhjet presidenciale, francezët në pritje të debatit Macron-Le Pen

Për një javë, një Francë e përçarë, e zemëruar dhe e pavendosur do të zgjedhë se kujt t’i besojë çelësat e...

Kë preferojnë durrsakët në krye të PD-së?

Më shumë qytetarë të Durrësit do votonin Partinë Demokratike nëse kryetar i saj do ishte Sali Berisha (29%), sesa po të...