XI

”Xi është diktator”, Pekini reagon ndaj deklaratës së Biden

Kina dënoi sot vlerësimin e presidentit amerikan Joseph Biden se homologu i tij kinez Xi Jinping është një diktator si "jashtëzakonisht...

Biden dhe Xi dakordësohen të ndalojnë fentanilin dhe rifillojnë dialogun ushtarak

Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij kinez Xi Jinping i dhanë fund takimit disa orësh. Ky është takimi i...

Takimi mes Biden dhe Xi, për çfarë do diskutojnë dy presidentët

Shtëpia e Bardhë tha të hënën se presidenti Joe Biden dhe presidenti kinez Xi Jinping do të diskutojnë lidhur me përmirësimin...

Putin-Xi bashkojnë forcat: Bashkëpunim për të mbrojtur drejtësinë ndërkombëtare

Presidenti kinez i kërkoi homologut të tij rus që të bëjnë “përpjekje të përbashkëta” për të ruajtur drejtësinë ndërkombëtare. Shi Xhinping dhe...

Biden: Xi, një diktator. Reagon Pekini: Deklaratat e SHBA të papërgjegjshme

Joe Biden e ka quajtur homologun kinez Xi Jinping një diktator, gjatë një eventi për mbledhjen e fondeve elektorale në Kaliforni,...

Ashpërsohet retorika SHBA-Kinë, Biden e quan Xi diktator. Kundërpërgjigjet Pekini

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka quajtur presidentin e Kinës, Xi Jinping, diktator, gjatë pjesëmarrjes në...

Zelensky dhe presidenti XI zhvillojnë bisedën e parë telefonike së bashku

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka njoftuar zhvillimin e një bisede telefonike “të gjatë dhe kuptimplotë” me presidentin e Kinës, Xi...

Macron dhe Von der Leyen takohen sot me Xi Jinping

Presidenti francez, Emmanuel Macron, dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, do të takohen sot me udhëheqësin kinez, Xi...

Xi: Marrëveshjet e reja Kinë-Rusi sjellin “epokë të re” bashkëpunimi

Presidenti kinez, Xi Jining dhe presidenti rus, Vladimir Putin, kanë nënshkruar një mori dokumentesh për “bashkëpunim strategjik” në mes të Pekinit...

Putin shtron tapetin e kuq për Xi, çfarë mund të diskutohet ditën e dytë të takimit

Në ditën e dytë të vizitës e dytë në Moskë, presidenti kinez u takua edhe me kryeministrin rus Mikhail Mishustin. Ndërsa në...

“Mirë se erdhe mik i shtrenjtë”, Putin pret Xi në Moskë

Presidenti i Kinës Xi Jinping u prit të hënën nga presidenti rus Vladimir Putin në Kremlin. Takimi i sotëm është një jozyrtar ballë...

Xi-Putin bashkojnë forcat, lideri kinez mbërrin në Moskë

Presidenti kinez Xi Jinping ndodhet në Moskë për një vizitë dyditore, e para që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës...

‘Jo i përshtatshëm’, Xi u kap në kamera duke qortuar Trudeau

Presidenti i Kinës, Xi Jinping është filmuar duke akuzuar kryeministrin kanadez Justin Trudeau për zbulimin e detajeve të takimit, disa ditë...

Macron i kërkon Xi ta kthejë Putinin në tryezën e bisedimeve 

Presidenti francez Emmanuel Macron i kërkoi sot presidentit kinez Xi Jinping të përpiqet të bindë presidentin rus Vladimir Putin që të...

Biden shtrëngon duart me Xi për herë të parë si president i SHBA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe udhëheqësi i Kinës, Xi Jinping, u takuan të hënën në Bali të Indonezisë,...

Biden dhe Xi takohen të hënën

Presidenti amerikan, Joe Biden do të takohet të hënën me presidentin kinez, Xi Jinping në Samitin e  G20-ës, i cili mbahet...