Takimi Prishtinë-Beograd, gazetari zbulon shtetet që pritet ta njohin Kosovën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Xhemajl Rexha ka treguar emrat e shteteve të cilat mund të jenë të parat që mund të njohin Kosovën, nga 5 shtetet të cilat s’e kanë njohur. Sipas tij shtetet që kanë më shumë gjasa ta njohin atë janë Greqia, Sllovakia dhe Rumania por për këtë duhet të pritet për të parë nëse do të arrihet një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës në takimin që do të zhvillohet në Ohër.

“Greqia ka raportin më të mirë me Kosovën në krahasim me Spanjën sidomos, që është refuzuesja më e madhe dhe nuk ka asnjë lloj kontakti me Kosovën, refuzon vizat për kosovarët  që të shkojnë edhe për punë zyrtare në Madrid ose në Barcelonë. Ka një raport të mirë Greqia dhe më të butë Sllovakia dhe Rumania, të cilat gjithashtu kanë një raport të mirë me Kosovën dhe mund të ndodhë njohja nëse do ketë një marrëveshje”, -tha gazetari.

I ftuar në një lidhje direkte për Euronews Albania ai tha se marrëdhëniet e ministrit të Jashtëm grek Dandias me Kosovën janë shumë të mira, brenda një kohe të shkurtër ai ka realizuar 6 vizita të shkurtra ndaj Kosovë, ndaj pritet që njohja e parë për Kosovën do të vijë nga Greqia.

- Advertisement -

“Ministri grek ka qenë brenda një kohe shumë të shkurtër 6 herë në Kosovë, ka nja raport special si me kryeministrin Kurti por edhe me presidenten Osmani. Por ai e shmang flamurin e Kosovës, për shkak të mosnjohjes, në të gjitha fotografitë që ai poston në rrjetet sociale pas takimeve me krerët e shtetit. Kurse kryeministrin Kurti ai zakonisht e takon në ambiente të jashtme, në restorante në afërsi të qeverisë së Kosovës, asnjëherë nuk ka hyrë në qeveri. Ndërsa presidentes Osmani i shkon në zyrë, aty flamuri i Kosovës duket te fotografitë e Presidencës por jo te ato që jep ministri grek. Shpresojmë që kjo të ndryshojë”- tha gazetari Xhemajl Rexha.

Ndiqni intervistën e plotë: 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për Këshillat Bashkiakë në Tiranë. PD ka deklaruar se do të ketë një listë të plotë me...

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

TË FUNDIT

Zbardhet lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për këshilltarë në Tiranë

Është zbardhur lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për Këshillat Bashkiakë në Tiranë. PD ka deklaruar se do të ketë një listë të plotë me...

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×