English

“Të bashkuar në betejë”, PD zbulon sloganin e protestës së 11 korrikut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

11 korriku do të jetë protesta e radhës e opozitës, por këtë herë përballë kryeministrisë, aty ku për herë të parë Sali Berisha do t’u flasë mbështetësve të tij edhe pse virtualisht, por me spaletat e kryetarit të PD, tashmë edhe zyrtarisht me vendim gjykate.

- Advertisement -

12 ditë përpara kësaj proteste që pritet të jetë edhe një moment bashkimi me një pjesë demokratësh që deri para 2 javësh kishin qenë në krahë të Bashës, është zbuluar edhe slogani i këtij tubimi.

“Të bashkuar në betejë” kjo është motoja e kësaj proteste, por me gjasë edhe e gjithë aksionit opozitar në muajt në vazhdim deri në nisjen e fushatës për zgjedhjet e përgjithshme të pranverës së 2025.

Nga ajo që është mësuar deri më tani, protesta do të nisë në orët e vona të pasdites, në mënyrë që vapa e nxehtë e korrikut të mos bëhet pengesë si për protestuesit që do të vijnë nga rrethet por edhe ata që do të dalin në shesh nga Tirana.

Fillimisht kjo protestë kur u diskutua në kryesinë e PD u propozua që të zhvillohej më datë 12 korrik, që përkonte në ditë të premte, por më pas Këshilli Kombëtar vendosi për 11 korrikun, si datë më të përshtatshme, për shkak se jemi në sezon pushimesh dhe protesta në ditë të premte mund të ndikonte në një numër të ultë qytetarësh në shesh.

Kjo është protesta e dytë që PD organizon në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” këtë vit, por vjen në një kohë që prej 6 muajsh poshtë banesës së berishës ka çdo natë protesta simbolikë të disa dhjetëra militantëve demokrat e çdo javë zhvilluar tubime përballë bashkisë së Tiranës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?