English

Të pathënat e sulmit në Moskë, Kulla: Ishin dy grupe, të stërvitur e përgatitur mirë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë, Ilir Kulla, ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin “Review” në Euronews Albania, ku zbuloi detaje të pathëna nga sulmi terrorist i ndodhur në Moskë të premten dhe ku janë vrarë së paku 140 persona.

- Advertisement -

Kulla tha se ndryshe nga sa është publikuar në media, në informacionet që ai ka nuk kanë qenë 4 persona që kanë kryer sulmin terrorist, por kanë qenë dy grupe të stërvitura për luftë.

Eksperti zbuloi se grupi i marë hyri brenda ku bëri disa ekzekutime, ndërkohë që grupi tjetër monitoronte jashtë dhe hodhi grantat e dorës që shkaktuan djegien e teatrit.

Sipas tij numri i viktimave do të rritet pasi numri i të vdekurve nga asfiksia mund të jetë shumë i lartë dhe që ndodhen ende nën rrënoja.

“Do të jap disa të dhëna që ju nuk keni nga t’i dini, pasi janë kofidenciale. Nuk është e vërtetë që ka pasur 4 veta por ka patur dy grupe. Po të shihni videot, është grupi i parë që i ka ekzekutuar. Po t’i shihni ata, janë duke bërë ecje taktike, mënyra se si gjuajnë dhe mbajnë armën dhe bëjnë ekzekutime të ftohta janë njerëz që janë të stërvitur mirë dhe vijnë nga terrene lufte. Nga informacionet që kam njëri nga anëtarët e grupit ka qenë për disa vite në luftë në Siri. Ai grupi tjetër është ai grupi që monitoron. E para kanë hyrë dhe kanë ekzekutuar rojet. Pasi kanë mbyllur portën është bërë hedhja e granatave të dorës, të cilat janë me squfur, të prodhimit polka në mënyrë që të krijohej djegia. Akoma nuk është zbuluar numri i të vdekurve, numri i të vrarëve është 60 ose 80, ndërkohë që të tjerët janë vrarë nga djegia. Pritet të rritet numri i të vdekurve për shkak të njerëzve që janë ende në rrënoja”, tha Kulla.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?