Të rinjtë nuk dinë si votohet, Haxhimali: Rezultatet e Barometrit shqetësuese

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti për çështjet vendore Agron Haxhimali, tha se i ka parë me shqetësim rezultatet e sondazheve të publikuar mbrëmjen e djeshme nga “Barometri” në Euronews Albania.

Teksa u ndal te gjetjet që të rinjtë nuk dinë si votohet në zgjedhjet lokale, Haxhimali tha se në vendin tonë ka më shumë nevojë për fushatë ndërgjegjësimi, duke shtuar se mungon informimi.

“Problematikë e madhe, i kam ndjekur me shqetësim të gjitha rezultatet. Kjo tregon kulturën tonë, tregon se si është krijuar sistemi informativ për të informuar të rinjtë apo grupmoshat e ndryshme. Ka nevojë për më shumë fushatë ndërgjegjësimi në periudhën e caktuar që bëhen zgjedhjet”- theksoi ai.

- Advertisement -

Ndërsa për sondazhin e këshilltarëve bashkiakë, eksperti theksoi se këto të fundit zgjidhen nga kryetari i bashkisë e jo me votë.

“Është qesharake fare. Reformës territorial administrative nuk e dha efektin te votuesit. Sjellja administrative institucionale, qasja politike, pushteti që i jep vetes administratori në ndërveprimin me qytetarët, domethënë vazhdon të sillet si kryetar komune. Impakti i reformës nuk ka qenë aty ku duhet përsa kohë ngatërrohet se kush është i emëruar dhe kush i është i zgjedhur.

Këshilltarët e Bahskisë i zgjedh kryetari i Bashkisë. Është kryetari i Bashkisë që vendos se kush do të jenë ushtarët e tij.”- theksoi Haxhimali.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×