Të shkosh në shkollë në orën 5:30 të mëngjesit, sa efikase mund të jetë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prindërit kudo nëpër botë, e kanë sfidë më vetë që të zgjojnë fëmijët herët për t’i çuar në shkollë. Normalisht ata duhet të bëhen gati rreth orës 7 por ka edhe vende si Indonezia që kalojnë çdo parashikim.

Aty nxënësit e moshës 17 vjeç po marrin pjesë në një skemë në të cilën mësimet fillojnë në 5.30 të mëngjesit. Autoritetet në Kupang, Nusa Tenggara Lindore, thonë se synohet të forcojë disiplinën.

Por prindërit thonë se fëmijët e tyre, të cilët janë mësuar të fillojnë mes orës 7 të mëngjesit dhe 8 të mëngjesit, janë ‘të rraskapitur’ në kohën kur kthehen në shtëpi.

- Advertisement -

Skema po aplikohet edhe për zyrtarët, të cilët duhet të jenë në punë deri në orën 05:30. Njerëzit shprehen se janë të rraskapitur dhe nuk arrijnë që të flenë gjumë mjaftueshëm asnjë ditë dhe është shumë e vështirë që të rikuperojnë orët e humbura.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Inceneratorët/ Berisha: Ahmetaj ndër përgjegjësit kryesor, por Rama “koka e krimit”

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka folur sot në Kuvend për inceneratorët. Ai tha se Arben Ahmetaj është fajtor por kjo aferë sipas tij nuk mund të...

Trajneri përplaset me gazetarin, Troisi: Duhet të mësosh më shumë

Diego Longo është trajneri i ri i Flamurtarit, ndërsa parardhësi i tij Marcelo Troisi nuk mundi të përmbushte synimet e klubit. Braziliani duket se nuk...

“Gërdeci”, shtyhet seanca paraprake për Mediun në GJKKO, flet Zamira Durda

Është shtyrë seanca për ish-ministrin Fatmir Mediu, i cili akuzohet për ngjarjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona. Seanca e cila ka nisur prej...

TË FUNDIT

Inceneratorët/ Berisha: Ahmetaj ndër përgjegjësit kryesor, por Rama “koka e krimit”

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka folur sot në Kuvend për inceneratorët. Ai tha se Arben Ahmetaj është fajtor por kjo aferë sipas tij nuk mund të...

Trajneri përplaset me gazetarin, Troisi: Duhet të mësosh më shumë

Diego Longo është trajneri i ri i Flamurtarit, ndërsa parardhësi i tij Marcelo Troisi nuk mundi të përmbushte synimet e klubit. Braziliani duket se nuk...

“Gërdeci”, shtyhet seanca paraprake për Mediun në GJKKO, flet Zamira Durda

Është shtyrë seanca për ish-ministrin Fatmir Mediu, i cili akuzohet për ngjarjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona. Seanca e cila ka nisur prej...

Bogdani: Vendimet e KQZ-së dhe KAS-it të përkohshme, vendos Kolegji Zgjedhor

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Gerti Bogdani thotë se vendimet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) dhe Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS), në lidhje...

48 orë paraburgim, kreu i federatës së Kosovës përfundon në spital pas arrestimit

Presidenti i federatës së futbollit në Kosovë është arrestuar. Agim Ademi i cili është edhe babai i këngëtarit të njohur Capital T. Sipas raportimit...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×