Tejkalohet me një vit afati për të korrigjuar ligjin e pronave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më 15 shkurt të 2021, Gjykata Kushtetuese rrëzoi pjesërisht ligjin për përfundimin e procesit të kompensimit të ish-pronarëve.

Gjykata shfuqizoi pjesën e nenit 7 të një ligjit të miratuar që në 2015-n, ku parashikohej mënyra e kompensimit fizik dhe financiar të pronarëve, pronat e të cilëve u sekuestruan pas Luftës së Dytë Botërore. 

Në vlerësimin e Kushtetueses, ligji krijonte boshllëqe dhe nënvlerësonte vlerën reale të pronës gjatë procesit të kompensimit si financiar, ashtu edhe fizik. 

- Advertisement -

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese detyron Kuvendin që të plotësojë ligjin gjashtë muaj nga shpallja e tij. 

Vendimi është shpallur më 8 mars të 2021, që do të thotë se deri në fillim të shtatorit 2021, Kuvendi duhej ta kishte plotësuar ligjin, duke reflektuar në të vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Por, detyrimi i vendosur nga Gjykata Kushtetuese nuk është përmbushur. Kuvendi ka shkelur me më shumë se një vit afatin e vendosur nga Gjykata Kushtetuese.

Propozimi për ndryshimin e ligjit është dorëzuar në Kuvend më 4 gusht të këtij viti, por nuk është miratuar ende. 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Inceneratorët/ Berisha: Ahmetaj ndër përgjegjësit kryesor, por Rama “koka e krimit”

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka folur sot në Kuvend për inceneratorët. Ai tha se Arben Ahmetaj është fajtor por kjo aferë sipas tij nuk mund të...

Trajneri përplaset me gazetarin, Troisi: Duhet të mësosh më shumë

Diego Longo është trajneri i ri i Flamurtarit, ndërsa parardhësi i tij Marcelo Troisi nuk mundi të përmbushte synimet e klubit. Braziliani duket se nuk...

“Gërdeci”, shtyhet seanca paraprake për Mediun në GJKKO, flet Zamira Durda

Është shtyrë seanca për ish-ministrin Fatmir Mediu, i cili akuzohet për ngjarjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona. Seanca e cila ka nisur prej...

TË FUNDIT

Inceneratorët/ Berisha: Ahmetaj ndër përgjegjësit kryesor, por Rama “koka e krimit”

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka folur sot në Kuvend për inceneratorët. Ai tha se Arben Ahmetaj është fajtor por kjo aferë sipas tij nuk mund të...

Trajneri përplaset me gazetarin, Troisi: Duhet të mësosh më shumë

Diego Longo është trajneri i ri i Flamurtarit, ndërsa parardhësi i tij Marcelo Troisi nuk mundi të përmbushte synimet e klubit. Braziliani duket se nuk...

“Gërdeci”, shtyhet seanca paraprake për Mediun në GJKKO, flet Zamira Durda

Është shtyrë seanca për ish-ministrin Fatmir Mediu, i cili akuzohet për ngjarjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona. Seanca e cila ka nisur prej...

Bogdani: Vendimet e KQZ-së dhe KAS-it të përkohshme, vendos Kolegji Zgjedhor

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Gerti Bogdani thotë se vendimet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) dhe Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS), në lidhje...

48 orë paraburgim, kreu i federatës së Kosovës përfundon në spital pas arrestimit

Presidenti i federatës së futbollit në Kosovë është arrestuar. Agim Ademi i cili është edhe babai i këngëtarit të njohur Capital T. Sipas raportimit...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×