English

“Testi PISA dëshmoi dështimin e reformave në arsim”, Zhupa: Po prodhojmë analfabetë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa tha në fjalën e saj në interpelancën për testin PISA se ai raport zhvesh propagandën dhe dëshmon “dështimin në sistemin parauniversitar”.

- Advertisement -

Ajo tha se raporti po tregon se brezat që do të dalin më vonë në punë, janë analfabetë funksionalë.

Sipas saj Shqipëria kishte rënien më të madhe të shteteve në rajon dhe rënien më të madhe edhe në krahasim me veten. Për rezultatet e dobëta të PISA, Zhupa fajësoi reformat e ndërmarra për arsimin.

“Ky është rezultat i drejtimit të arsimit, i reformave të dështuara. Është rezultat i mos investimit të qeverisë. Ky është turpi i kësaj qeverie dhe duhet të ishte kambana e alarmit. Jemi poshtë Palestinës dhe Kuzbekistanit”,-tha Zhupa.

LEXONI GITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?