Trupat ruse janë larguar nga Çernobili, thotë Ukraina

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Trupat ruse që kishin pushtuar centralin nuklear në Çernobili janë larguar thotë autoritetet e Ukrainës.

Kompania shtetërore ‘Energoatom’, thotë se aktualisht nuk ka prani të ‘jashtme’.

Më parë ishte raportuar se ushtarët rusë ishin larguar për në kufirin me Bjellorusinë duke lënë një numër të kufizuar pas.

- Advertisement -

Konfirmimi vjen pas raporteve nga zyrtarë të mbrojtjes amerikane të cilët raportuan të mërkurën për tërheqje.

Trupat ruse morën në kontroll Çernobilin në nisje të pushtimit më 24 shkurt.

Gjithashtu konfirmohet se trupat ruse kanë shkuar në zona me hyrje të kufizuar duke marrë rrezatim radioaktiv.

Raporte të pakonfirmuara tregojnë se disa prej tyre kanë marrë trajtim mjekësor në Bjellorusi.

‘Reuters’ duke iu referuar punonjësve tregon se disa prej ushtaravë nuk ishin në dijeni për zonat ku kishte rrezatim.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike thotë në një komunikatë se e ka të pamundur të konfirmoi një raport të tillë.

Kjo agjenci pritet që në ditët e ardhshme të dërgojë grup misioni në Çernobil.

Kreu i agjencisë së Ukrainës, Yevhen Kramarenko nga ana tjetër bën me dije se niveli i rrezatimit është në nivel normal dhe nuk ka të dhëna për dëmtime domethënëse.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Policia e Floridës ndalon shoferin 10-vjeçar në autostradë

Policia në Florida u trondit kur shoferi që ndaluan në një autostradë kryesore doli të ishte një djalë 10-vjeçar. Djali dhe motra e tij 11-vjeçare...

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

TË FUNDIT

Policia e Floridës ndalon shoferin 10-vjeçar në autostradë

Policia në Florida u trondit kur shoferi që ndaluan në një autostradë kryesore doli të ishte një djalë 10-vjeçar. Djali dhe motra e tij 11-vjeçare...

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×