Tuma e Kamenicës, vizitorët e huaj të mahnitur nga historia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sitet arkeologjike në Shqipëri po thithin gjithmonë e më shumë turistë, kryesisht të huaj. Një ndër to është Tuma e Kamenicës, e cila është e aksesueshme në një pjesë të saj për vizitorët që duan të njihen me fakte dhe prova për mënyrën e jetesës së hershme në këto vendbanime. Shpjegimet për këtë sit i jep specialisti i fushës.

“Ja vlen te quhet një sit arkeologjik multifunksional kemi dhe një kuadrat të veçuar që e kemi detajuar me hollësi për të realizuar arkeologjinë eksperimentale. Duke nisur me aplikimin e nxënësve të gjithë shkollave, do e aplikojmë në sloganin arkeologu i vogël, të cilat do i mësojnë nxënësit si behet gërmimi arkeologjik, si dokumentohet deri në botimin e saj. Aty mësojnë e qeramikën, si është bërë në periudha të ndryshme kohore,” – u shpreh arkeologu Lorenc Cenolli.

Disa turistë të huaj të ardhur nga Suedia, u mrekulluan teksa e vizitonin këtë sit arkeologjik. Për ta është eksperiencë unike, pasi siç ata tregojnë në vendin ku jetojnë nuk kanë mundësi të njihen me të tilla fakte.

- Advertisement -

“Vij nga Suedia, kam dashur të vij në Shqipëri për afro 20 vite por këtë vit u bë e mundur. Jam kënaqur, njerëz mikpritës, ushqim shumë i mirë dhe ky vendi sot është mrekulli. Të shohësh gjithë monumentet e kulturës këtu dhe gjetjet, nuk të ndodh çdo ditë,” – tha një grua.

“Është hera e parë në Shqipëri për ne. U kënaqa duke parë sesi fëmijët bënin lakror dhe merreshin me poçeri. Gjithë muzeu është i veçantë dhe eksperienca është fantastike, jam i mahnitur,” – u shpreh një burrë.

“Përshtypjet fantastike. Ne Suedi nuk kemi mundësi të shohim të tilla objekte dhe është interesante ecja nëpër muze. Uroj të vij përsëri,” – tha një tjetër.

Fakti që Tuma e Kamenicës mbart shumë vlera historike dhe kulturore, ka bërë që fëmijë të shkollave të ciklit të ulët të njihen nga afër me të dhe të demonstrojnë për vizitorët mësimet e marra.

“Mësuam si të hapim varret, të shohim kockat e njerëzve me pare, ilirëve, paraardhesve tanë, mësuam për poçerinë, si të gatuajmë, shtëpia që më parë jetonin njerëzit, që ishin endacakë, të tilla,” – u shpreh një vajzë.

Tuma e Kamenicës është vendvarrim prehistorik është monument kulture i llojit arkeologjik ku janë zbuluar rreth 425 skelete dhe 3600 objekte. Kjo tumë është më e madhja e gjetur jo vetëm në Shqipëri por edhe në Ballkan.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×