“Turbullim, mpirje e gjymtyrëve”, si ta kuptoni që dikush pëson goditje në tru

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja neurologe, Entela Basha thotë se përmes disa simptomave, mund të kuptohet nëse dikush ka pësuar goditje në tru.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Basha tha se trubullimi i pamjes, mpirja e gjymtyrëve apo edhe dhimbjet e forta të kokës, janë disa nga simptomat.

Sipas Bashës, në këto raste kërkohet ndihmë mjekësore.

- Advertisement -

“Janë totalisht të kuptushme nga familjarët edhe nga pacientët, sepse instalimi i defiçiteve është në në mënyrë akute. Në mënyrë akute të turbullohet pamja, nuk arrin të shohësh, nuk lëviz dorën dhe këmbët, mpirje të dorës dhe këmbës, humbje të ekuilibrit, dhimbje të forta koke, të vjella.

Janë simptoma që instalohen në mënyrë akute dhe vazhdojnë në kohë. Kërkojnë ndihmë mjekësorë, nuk menaxhohen dot vetë”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pamjet e aksidentit të frikshëm bëhen virale, mjeti fluturon në ajër në autostradë

Një aksident i frikshëm automobilistik ka ndodhur pak ditë më parë në një autostradë në SHBA. Pamjet e aksidentit janë bërë virale në rrjet për shkak...

“100 mijë euro për çdo informacion”, policia zbardh dinamikën e sulmit në TCH

Në vijim të njoftimit të dhënë mëngjesin e datës 27.03.2023, për ngjarjen e ndodhur në Mëzez, ku është qëlluar me armë zjarri në drejtim...

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...

TË FUNDIT

Pamjet e aksidentit të frikshëm bëhen virale, mjeti fluturon në ajër në autostradë

Një aksident i frikshëm automobilistik ka ndodhur pak ditë më parë në një autostradë në SHBA. Pamjet e aksidentit janë bërë virale në rrjet për shkak...

“100 mijë euro për çdo informacion”, policia zbardh dinamikën e sulmit në TCH

Në vijim të njoftimit të dhënë mëngjesin e datës 27.03.2023, për ngjarjen e ndodhur në Mëzez, ku është qëlluar me armë zjarri në drejtim...

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...

U kapën me 760 kg kokainë, arrestohen 21 persona në Itali, mes tyre shqiptari    

Një shqiptar është arrestuar në Itali, pasi akuzohet se është pjesë e një grupi kriminal të trafikut të drogës. Mediat italiane bëjnë me dije se...

Gjakftohtë dhe e armatosur ‘deri në dhëmb’, momenti kur 28-vjeçarja sulmon shkollën

Mediat amerikane kanë publikuar pamjet nga sulmi me armë zjarri që ndodhi ditën e hënë në një shkollë në Nashville. Në video shihet autorja e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×