English

U kap në Rinas me armë në valixhe, Gjykata e Tiranës lë në burg të riun nga Kosova

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg të riun nga Kosova Daors Gashi, që u kap me armë zjarri në vijën e kalimit kufitar të Rinasit, me destinacion Italinë.

- Advertisement -

Para togave të zeza ai ka mbajtur të njëjtin qëndrim sikurse para OPGJ, se çanta ishte e tij por nuk e ka futur ai psitoletën brenda.

Sipas Prokurorisë së Tiranës, më datën 20.06.2024, në oren 07:10 gjatë skanimit në pikën e operimit, udhëtarit Daors Gashi, që udhëtonte nga Tirana për në Romë-Ciampino, është vënë re në dukje imazhi i një arme zjarri pistoletë.

Në lidhje me këtë fakt janë njoftuar shërbimet policisë, të cilët pasi kanë marrë kontakt me punonjësit e sigurisë së skanerit, këta të fundit kanë treguar bagazhin dhe personin që i përkiste bagazhi. Nga punonjësit e policisë është kryer identifikimi i këtij shtetasi, dhe rezulton se bashkë me këtë shtetas ka qenë duke udhëtuar edhe shtetasi E.H.

Nga kontrolli në vijën e dytë, u konstatua se në çantën e shpinës së Gashit ndodhej një armë zjarri e llojit pistoletë e markës “Blo W Mini Mood 2003”, kalibër 8 mm, me krehër brenda të cilit ndodheshin 2 (dy) fishekë.

Nga hetimi rezulton ẹ provuar se në datën 20.06.2024, në orën 07:10 gjatë skanimit në pikën e operimit PAX-01, në Aeroportin “Nënë Tereza”, pasagjerit Daors Gashi, me shtetësi kosovare, me numër pasaporte xxxxx, që udhëtonte nga Tirana për në Romë-Ciampino, me Ryanair, me numër fluturimi FR8360, është vënë re në dukje imazhi i një arme zjarri pistoletë.

Në lidhje me këtē fakt janë njoftuar shërbimet policisë, të cilët pasi kanë marrë kontakt me punonjësit e sigurisë së skanerit, këta të fundit kanë treguar bagazhin dhe personin që i përkiste bagazhi. Nga punonjësit e policisë është kryer identifikimi i këtij shtetasi, i cili është identifikuar si shtetasi Daors Gashi, i datëlindjes xx.xx.2001.

Rezulton se bashkë me këtë shtetas ka qene duke udhetuar edhe shtetasi E.H, i datëlindjes xx.xx.2001. Në këto rrethana, shërbimet e policisë kanë kërkuar nga kēta dy shtetas që të kalonin në vijën e dytë, me qëllim verifikimin e sendeve në bagazhet e tyre.

Rezulton se në bagazhin e shpinës së shtetasit Daors Gashi shtë konstatuar një armë zjarri e llojit pistoletë e markës “Blo W Mini Mood 2003”, ngiyrë gri dhe me dorezë me ngiyrë të zezë, kalibër 8 mm, me numër 5-167666, me krehër brenda të cilit ndodheshin 2 (dy) fishekë. Në funksion të hetimit oficeri i policisë giyqësore ka kryer sekuestrimin e armës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?