‘U penalizuam për Kosovën’, Brnabiç: Do kishim sukses nëse do vendosnim sanksione

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mos vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë, po dëmton pozitën e Serbisë në dialogun me Kosovës. Kryeministrja serbe thotë se Beogradi po paguan kosto nga mbështetja që po i jep Presidentit Putin.

Kruyeministrja e Serbisë Ana Brnabiç thotë se pozicioni i Beogradit në dialogun me Serbinë do të ishte më i favorshëm nëse qeveria do të kishte vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Në një intervistë për median serbe, kryeministrja Brnabiç është shprehur se qeveria dhe presidenti Aleksandër Vuçiç sot po paguajnë çmimin për mbushjen që i kanë dhënë Vladimir Putin.

- Advertisement -

Sipas saj, Serbia do të kishte më shumë favore nga ndërkombëtarët gjatë negociatave për Kosovë, nëse politika e jashtme do të kishte ndryshuar.

Që nga nisja e luftës në Ukrainë, Serbia nuk ka pranuar të vendosë sanksione ndaj Kremlinit.

Presidenti Aleksandër Vuçiç ka deklaruar shpesh herë se nuk mbështet luftën, por për shkak të rrethanave specifike, Rusia ka mbështetje te populli serb.

Në Beograd janë zhvilluar disa herë protesta të partive nacionaliste ku mbështet pushtimi rus i Ukrainës. Gjithashtu, në radhët e mercenarëve që marrin pjesë në luftime në krah të Rusisë, nuk mungojë dhe mjaft qytetarë serbë.

Ky qëndrim i qeverisë serbe ka bërë që Bashkimi Europian disa herë të kërkojë nga Beogradi ndryshimin e linjës së politikës së jashtme.

Muajt e fundit, çështja e raporteve Bograd-Moskë është vendosur dhe si kusht në procesin e integrimit të Serbisë në Bashkimin Europian.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Rrezikojmë të kthehemi pas”, Rama: Fitoret elektorale të radhës mund të na ulin…

Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur gjatë Kongresit të PS tha se qëllimi i forcës politike që ai drejton është të garantojë progres...

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

TË FUNDIT

“Rrezikojmë të kthehemi pas”, Rama: Fitoret elektorale të radhës mund të na ulin…

Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur gjatë Kongresit të PS tha se qëllimi i forcës politike që ai drejton është të garantojë progres...

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

PISA 2022: 28% e nxënësve nuk dëgjojnë mësuesin

Orët e mësimit në shkollat  shqiptare zhvillohen përmes zhurmës. Në analizën që ekspertët e raportit ndërkombëtar “PISA 2022” bënë për vendin tonë, vihet në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×