English

Ukraina: Forcat ruse po përdorin “Starlinkët” e Elon Musk në zonat e pushtuara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina tha të dielën se forcat ruse po përdornin terminalet e shërbimit satelitor të internetit të Elon Musk “Starlink” në zonat e pushtuara.

- Advertisement -

Sistemet “Starlink” kanë qenë jetike për komunikimet në fushën e betejës së Ukrainës gjatë gjithë pushtimit gati dyvjeçar të Rusisë, pasi Kievi është përballur me një ushtri më të madhe dhe më të pajisur.

Drejtoria kryesore e Inteligjencës e ministrisë së mbrojtjes postoi një videoklip me audio në Telegram, ku tha se shfaqeshin trupa nga Brigada e 83-të e Sulmimit Ajror të Rusisë duke diskutuar për ngritjen e terminaleve në Ukrainën lindore.

Drejtoria nuk dha detaje në lidhje me shkallën e supozuar të përdorimit, apo se si janë marrë terminalet. Zëdhënësi Andriy Yusov tha për mediat ukrainase të shtunën se çështja “ka filluar të marrë një natyrë sistematike”.

Ministria ruse e mbrojtjes nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Reuters.

SpaceX, e cila drejton terminalet Starlink, tha në një deklaratë në X javën e kaluar se “nuk bën biznes të asnjë lloji me qeverinë ruse ose ushtrinë e saj” dhe se shërbimi i saj nuk funksionon në Rusi.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×