Ukraina kërkon 700 mln dollarë hua nga Banka Botërore, në mbështetje të bujqësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina do të marrë hua 700 milionë dollarë nga Banka Botërore për të mbështetur bujqësinë.

Për të marrë këtë shumë të majme ta parave për mbështetje emergjente për sektorin bujqësor këtë vit dhe vitin e ardhshëm, Ministria e bujqësisë e Ukrainës tha se Kievi ka filluar bisedimet me Bankën Botërore.

Ministria shtoi se ka nevojë për fonde shtesë për fermerët e vegjël dhe prodhuesit bujqësorë dhe ushqimorë, pasi vendi vazhdon të përballet me ndikimin ekonomik nga koha e luftës në Ukrainë.

- Advertisement -

Produktet bujqësore janë eksportet më të rëndësishme të Ukrainës, dhe në vitin 2021 ato arritën në 27.8  miliardë dollarë, raporton Aljazeera.com.

Kjo nënkupton se përbën 41 përqind të eksporteve të përgjithshme prej 68 miliardë dollarësh të vendit, sipas të dhënave të mbledhura nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×