Ukraina mund të futet në BE brenda muajsh, thotë Zelenski

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aplikimi i Ukrainës për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian mund të aprovohet brena disa muajsh.

Kështu u shpreh kryeministri ukrainas Zelenksi, gjatë një fjalimi drejtuar ukrainasve.

Zelenski tha se ka folur me kryetaren e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, dhe se pret përparim të shpejtë në aplikimin e Ukrainës për anëtarësim në BE.

- Advertisement -

Zelenski thotë se von der Leyen “premtoi se do të bënte gjithçka që ishte e mundur për të përshpejtuar anëtarësimin e Ukrainës në BE”.

“Ne do të bëhemi një anëtar i mirëfilltë i BE-së,” tha Zelenski.

Zelenksi tha se proceset për anëtarësimin do të përshpejtohen, për shkak të situatës ku ndodhet aktualisht Ukraina.

“Proceset burokratike që normalisht zgjasin vite do të përshpejtohen dhe do të shkurtohen me muaj dhe javë”, u shpreh kryeministri ukrainas.

Që prej datës 24 shkurt Ukraina po përballet me sulmet ruse, e prej luftimeve janë shkatërruar thuajse plotësisht disa qytete dhe mijëra njerëz kanë humbur jetën, ndër to shumë civilë.

Katër ditë pas sulmit rus, Zelenski nënshkroi aplikimin për anëtarësimin e Ukrainës në BE.

Ukraina nuk është i vetmi vend që prej sulmit rus ka kërkuar anëtarësimin në BE. Moldavia, vend fqinj me Ukrainën, ka kërkuar anëtarësimin në BE, për të përcaktuar kursin e saj perëndimor.

Rusia e kundërshton zgjerimin e BE-së në Lindje, dhe veçanërisht zgjerimin e NATO-s në Lindje, zgjerim të cilin e sheh si kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e saj kombëtare.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

TË FUNDIT

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

Mesazhet në Kongresin e PS për 21 janarin, Klosi: Kam qenë në bulevard, secili…

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi tha në emisionin Review në Euronews Albania se 21 janari është një ngjarje që ka shenjuar PS. Ai...

Mesazhet për drejtësinë, Klosi: Goditje vetëm nga krahu jonë, duhet dhe krahu tjetër

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Blendi Klosi, ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review, në Euronews Albania, ku komentoi mesazhet për drejtësinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×