Vendimi i qeverisë për studentët e mjekësisë/ Çfarë do të ndodhë me protestat?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studentët e mjekësisë patën dje protestën e tyre e të radhës. Ata janë të pakënaqur me vendimin e kryeministrit Rama që studentët të shërbejnë 5 vite në Shqipëri pasi të mbarojnë studimet.

Ata janë kundër vendimit të qeverisë, i cili i detyron të punojnë 5 vite në spitalet e vendit pas përfundimit të studimeve për të marrë diplomën. Ata kërkojnë që qeveria të tërhiqet nga ky vendim, në të kundërt do të bojkotojnë vitin akademik.

Studentët e nisën marshimin nga Rektorati i Universitetit të Mjekësisë për tu pozicionuar më pas para Kuvendit.

- Advertisement -

Ata kanë paralajmëruar bojkot të viti akademik nëse qeveria nuk do të tërhiqet nga projektligji. Ata kanë nisur firmosjen e një peticioni’ ndërsa do ti drejtohen gjykatës kushtetuese për të kërkuar anulimin e projektligji.

Projekligji i detyron studentet të firmosin një kontratë në fillim të vitit akademik sipas te cilës ata qe nisin vitin e parë do të punojnë 5 vite në përfundim të shkollës ndërsa për ata që janë ne shkolle aktualisht do te punojnë 2 apo 3 vite në të kundërt do paguajmë për çdo vit të mbetur.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×