Vendosja e kryqit në Tetovë, gazetarja: Shenjëzim i territorit në trevat shqipfolëse

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një kryq i vendosur në zonën e “Kodrës së Diellit” pranë qytetit të Tetovës, ka nxitur debate të ashpra në Maqedoninë e Veriut.

Korrespondentja e Euronews Albania, Ferikan Iljazi, solli përmes një lidhjeje të drejtpërdrejt nga Shkupi, detaje nga situata e krijuar.

Iljazi tha se qyteti i Tetovës është me shumicë popullsie të shqiptarëve etnikë, të besimit myslimanë dhe ndaj ka pasur reagime të ashpra, pasi është parë si një provokim nga autoritetet maqedonase.

- Advertisement -

Sakaq ajo shtoi se kryqet në Maqedoninë e Veriut shpesh përdoren nga autoritetet maqedonase si simbole për të shenjuar territorin se aty ka popullsi maqedonase, kur për Tetovën nuk është rasti.

“Në Maqedoninë e Veriut gjithkund ku janë vendosur Kryqe të tilla gjigande ka pasur reagime të ashpra nga shqiptarët etnikë, pasi është marrë si provokim apo si shenjim territori se aty ka shumicë maqedonase dhe jo shumicë shqiptare. Ky është shkaku se pse ndjeshmëria e këtij rasti është shumë e madhe dhe akuzat e partive politike shqiptare janë më të të mëdha. Pasi asnjëra nuk pranon që ka pasur ndikimi eventual në vendosjen kryqit”, tha Iljazi.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

TË FUNDIT

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

FOTO| Mjeti me të cilin lëvizën autorët e grabitjes në Kamëz

Një argjendari është grabitur nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Euronews Albania ka siguruar fotot e automjetit me të cilin kanë...

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×