English

Veprimet e Vuçiç në OKB, analisti: Largimi nga konferenca, gjesti më i ulët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pasi OKB miratoi rezolutën për Srebrenicën, Vuçiç u largua në shenjë proteste duke mos qenë pjesë e konferencës së shtypit. Ai u largua me delegacionin e tij në mynyrë demonstrative i pakënaqur nga vendimi. I ftuar në Euronews Albania, analisti Beqir Sina e cilësoi sjelljen e Vuçiç të enjten në selinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara si të “ulët”.

- Advertisement -

“Vucic ka bërë sjelljen më të ulët që mund të bëhet në një konferencë të tillë. Dhe ajo që e ngarkon më tepër Vuçiç me përgjegjësi në miratimin e kësaj rezolute është se pas miratimit të rezolutës ishte përgatitur konferenca e shtypit që mbahet si zakoisht pas miratimit të çdo rezolute ku aktorët kryesorë të asamblesë të cilët marin pjesë aty, ambasadorët e tyre, ose përfaqsuesit e tyre dalin në konferencë shtypi. Duhet te ishte dhe Vuçiç. Ai me delegacionin e tij është laguar në mynyrë të menjëhershme dhe as nuk ka pranuar të jetë pjesë e mediave”, tha Sina.

Gjatë takimit ai u mbulua me flamurin serb dhe ngriti tre gishtat lart nje tjetër akt ky që u komentua negativisht.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?