Veriun e Kosovës nën kontroll dhe sinjalet nga ndërkombëtarët? Flet Xhelal Sveçla

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, ka folur në lidhje me situatën në Kosovë pas sulmit në Veri, ku u vra një polic dhe u plagosën tre sulmues.

Ai theksoi se e kanë nën kontroll çdo pjesë të territorit të Kosovës, ndërsa shtoi se dhe ditën e djeshme ka qenë në  Veri të Kosovës, ku ka parë dhe nga afër situatën.

“Mbi 20 vite qytetarët janë lodhur nga sjellja kriminale gangsterë e tyre.  Në vazhdimësi dhe Lista Sërpska janë desgredituar në rrethin e tyre. Ne nuk kemi pasur asnjë problem me qytetarët e zakonshëm në zonë, madje i kemi furnizuar me ushqime e me barna, të cilët ata kanë pasur nevojë. Ne duhet t’u shërbejmë atyre;.

- Advertisement -

Isha dje në vendngjarje. Nuk ka territor që institucione e Kosovës, nuk futet lirshëm brenda territorit të Republikës”-tha ai.

Mes tjerash ai nënvizoi se janë në bashkëpunim me KFOR dhe EULEX ndërsa shtoi se në momentin që nuk do të kenë kapacitet do të kërkojnë ndihmë nga këto të fundit

“Bashkëpunimi me KFOR. Ne jemi në koordinim  me KFOR dhe EULEX por mesazhet janë korrekte. Komunikimi është i vazhdueshëm. Policia e Kosovës është reaguesi i parë. Në momentin që nuk kemi kapacitet për të menaxhuar situatën, atëherë do kërkojmë asistencë nga EULEX dhe pastaj nga KFOR.

Kemi përcjellë herë pas here situatën, nuk kemi pasur ndonjë specializim të veçantë për këtë rast, por kemi pasur informata të vazhdueshme që grupe të ndryshme të këtyre terroristëve janë duke bërë ushtrime ushtarake në Serbi. Ne humbëm një pjesëtar dhe e fituam një hero. Qëkur ka përfunduar sulmi i parë çdo gjë tjetër është trajtuar me profesionalizëm”- përfundoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×