English

“Vetting për arbitrat”- Policia mund gazetarët në futboll, Balla shënon me penallti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Futbolli ka bërë bashkë të diëlën efektivë të Policisë së Shtetit dhe gazetarë të kronikës, ku i pranishëm ishte edhe ministri i Brendshëm, Taulant Balla.

- Advertisement -

Ekipi i Policisë arriti të fitonte kundrejt gazetarëve me rezultatin 3-1, ku ministri Balla shënoi me penallti.

Gazetari i kronikës në Euronews Albania, Eni Ferhati dhe këshilltari i ministrit Balla, Florenc Qosja, kanë qenë në studion e emisionit “Good Morning Albanians” ku kanë folur mbi këtë ndeshje.

Me nota humori Ferhati tha se ndeshja ka qenë e trukuar dhe herën tjetër do të bëjnë ‘vetting’ për arbitrat.

Nga ana tjetër Qosja tha se nëse do të hiqnin penalltinë dhe golin e anuluar të gazetarëve, atëherë ndeshja mund të dilte edhe barazim.

Pjesë nga biseda në studio:

Ferhati: Para takimit mbajtëm një minutë heshtje për të gjithë të rënët e Policisë në krye të detyrës. U ndie lodhja, sepse kishim të bënim me profesionistë që pjesë të punës së tyre kanë stërvitjen. Ndeshja ka qenë të dielën në orën 20:00 në shtëpinë e futbollit, por ishte lajmëruar më herët për organizimin. Ishin më komodë, më të privilegjuar. Këta kishin marrë edhe përforcime parlamentare, zotin Denis Deliu, i cili vjen nga karrierë ushtarake. Edhe ia dolën, por ne do luajmë prapë, nuk do e kenë të lehtë. Ne ishim 16 gazetarë, pjesa më e madhe kërkonin të ndërroheshin. Herën tjetër do i çekojmë, do bëjmë vettingun për arbitrat, do marrim masa paraprake.

Këshilltari: Edhe pse rezultati flet ndryshe, për mua ndeshja ka dalë barazim. Nëse penalltinë do e quajmë të dyshimtë, nuk do e quajmë. Dhe do të quajmë edhe golin që me pa të drejtë u anulua. Në këtë futboll amator mund të neglizhohen edhe këto padrejtësi.

Ferhati: Pastaj penalltia nuk ngurroi arbitri sapo pa një prektje të topit me dorë e gjuajtur nga ministry, u akordua direkt penallti. Nuk e zgjatëm shumë kundërshtimin, sepse pastaj nga fusha mund të kalonim…

Këshilltari: Ju siguroj që penalltia ka qenë e saktë, sepse ne kemi marrë edhe pamjet e kamerave të sigurisë të rrugës. Ka qenë një shkëputje e dorës diku mbi nivelin e supit, që tregon se dora e mbrojtësit të gazetarëve ka penguar kalimin e topit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?