Vlora Çitaku: Bojkotimi i takimit me liderët e Ballkanit, kapriço e Kurtit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bojkoti që Kosova i bëri takimit informal që do të mbahet të hënën në Tiranë në kuadër të Procesit të Berlinit është dënuar ashpër nga opozita në Prishtinë.

Në një reagim në rrjetet sociale nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e konsideron fëminore sjelljen e Kurtit dhe papërgjegjshmëri politike refuzimin e tij për të qenë pjesë e një tryeze shumë të rëndësishme.

Përmes ironisë, Çitaku shkruan se Kurti nuk ishte i ftuar në dasmë, por në një takim me liderët e rajonit dhe refuzimi është thjesht një kapriço personale e Kryeministrit të Kosovës.

- Advertisement -

“Fëmijërore dhe politikisht e papërgjegjshme sjellja e Kryeministrit Kurti. Si qenka më me rëndësi një konferencë në ishujt e bukur të Greqisë sesa takimi me liderët e rajonit dhe Komisionin Evropian në Tiranë?! Kryeministër, Edi Rama nuk të ka ftuar në dasmë familjare, por në takim me liderët e rajonit, në kuadër të procesit të Berlinit. Në takime të tilla mospjesëmarrja juaj nuk është më refuzim personal i juaji karshi Ramës. Nuk ka asgjë personale këtu”.

Me pjesëmarrjen e komisionerin për Zgjerim, Oliver Varheyli, liderët e rajonit do të diskutojnë për procesin e Berlinit. Në takim do të jenë presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, kryeministri në detyrë I Malit të Zi, Dritan Abazoviç kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, si dhe kryetarja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës, Borjana Kristo, ndërsa qeveria e Kosovës e ka bojkotuar takimin.

Kurti ndodhet në Greqi në edicionin e 25-të të Simpoziumit Ndërkombëtar SYMI, ku po marrin pjesë politikanë progresistë e akademikë të shquar.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

TË FUNDIT

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×