English

Vodhën delet e mbretit Charles, aktivistet vegane refuzojnë akuzat: Ne i shpëtuam

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre protestuese të Animal Rising janë akuzuar për vjedhjen e deleve të mbretit Charles nga pasuria e tij mbretërore Sandringham.

- Advertisement -

Sarah Foy, 23 vjeçe, Rose Patterson, 34 dhe Rosa Sharkey, 23 janë akuzuar për vjedhje, për shkaktimin e vuajtjeve të panevojshme të kafshëve të mbrojtura dhe për dështimin për të regjistruar lëvizjen e një kafshe.

Grupi i protestës vegan, një degë e grupit klimatik Extinction Rebellion , pohoi se ishte ai pas vjedhjes më 24 maj kur një video e tre grave që ecnin nëpër një fushë në West Newton, Norfolk dhe ngarkonin tre qengja në pjesën e pasme të një automjeti u bë publike.

Grupi beson se kalimi në një sistem ushqimor me bazë bimore është ‘zgjidhja kryesore’ për zgjidhjen e emergjencave klimatike dhe kërkon një të ardhme ku ‘asnjë kafshë nuk shfrytëzohet’.

Gratë kishin veshur bluza rozë Animal Rising ndërsa ishin fotografuar duke i mbajtur kafshët larg nga ferma Appleton në tokën e Mbretit.

Ata thanë se i shpëtuan qengjat të cilët i quajtën Sammy, Sunny dhe Sooty për t’i shpëtuar nga therja.

Patterson, drejtori i grupit të fushatës, u arrestua më parë me dyshimin për komplot për të shkaktuar shqetësim publik, pasi u cilësua si drejtuesi i komplotit të grupit për të sabotuar Grand National.

Ata pozuan jashtë Sandringhamit, duke mbajtur pankarta ku shkruhej: “Kam shpëtuar delet e Mbretit” dhe “Kështu i duam kafshët”.

Në një deklaratë të postuar në rrjetet sociale të grupit në kohën e vjedhjes thuhej: ‘Mbrëmë, Rose, Sarah dhe Rosa hynë në pronën e Madhërisë së Tij Sandringham, Norfolk, dhe arritën të largoheshin me tre qengja të rinj të bukur.

“Për shkak të guximit dhe dhembshurisë së këtyre grave, tre foshnjat Sammy, Sunny dhe Sooty tani do të lejohen të jetojnë jetën e tyre lirisht, në një hapësirë ​​të sigurt ku nuk shihen si objekte apo produkte, por si të ndjeshme, emocionale, të bukura. ata janë individë të vegjël.

“Duke shpëtuar këta qengja, Rose, Sarah dhe Rosa shpresojnë jo vetëm t’u japin këtyre qengjave të mrekullueshëm një shans për një jetë reale, por edhe të provokojnë biseda: ne i duam kafshët, ndaj pse do të donim t’i lëndonim ata në këtë mënyrë?”

Pasuria Sandringham përbëhet nga 2,400 hektarë tokë bujqësore me 4,000 hektarë shtesë të marrë me qira nga fermerët qiramarrës. Janë të pranishme rreth 3000 dele mbretërore.

Policia tha se ata më vonë u dorëzuan në një stacion policie në Slough, Berkshire, në lidhje me vjedhjen. Treshja janë liruar me kusht nga policia dhe do të paraqiten në Gjykatën e Magjistraturës së King’s Lynn më 28 shtator.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?