English

Vritet gjenerali i shtatë rus në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjenerali rus, gjenerallejtënant Yakov Rezantsev është vrarë në një sulm në afërsi të qytetit jugor Kherson, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës.

- Advertisement -

Rezantsev ishte komandanti i divizionit të 49-të të ushtrisë ruse.

Një zyrtar perëndimor tha se ai ishte gjenerali i shtatë që vdiq në Ukrainë dhe gjenerallejtënant i dytë, oficeri më i lartë, që është u vrarë gjatë luftimeve 1 mujore mes Rusisë dhe Ukrainës.

Ekspertët thonë se morali i ulët mes trupave ruse i ka detyruar oficerët e lartë të afrohen në vijën e frontit.

Një oficer në pension i ushtrisë britanike tha për BBC se vdekjet e gjeneralëve tregonin gjithashtu një fushatë snajperësh shumë të suksesshme që mund të degradonte strukturat e komandës ruse.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×