Vuçiç: Sfidat ekonomike po rriten për Serbinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sfidat ekonomike që pasojnë luftën në Ukrainë po bëhen gjithnjë e më të vështira për Serbinë, tha presidenti Aleksandar Vuçiç.

Vuçiç ka paralajmëruar se në ditët në vijim do t’i informojë qytetarët e Serbisë për masat që do të ndërmerren.

“Ne po reagojmë ndaj çmimeve më të larta në histori, si qymyri, energjia elektrike dhe gazi, dhe të gjitha lëndët e para. Por çmimet e produkteve ushqimore bazë po rriten në mënyrë dramatike,” tha ai në një video të postuar në Instagram.

- Advertisement -

Dhoma Ekonomike e Serbisë njoftoi më 25 shkurt se nuk ka nevojë që popullsia e Serbisë të grumbullojë stoqe për shkak të luftës në Ukrainë.

Ukraina dhe Rusia janë eksportues të mëdhenj të drithërave, por Serbia vetë-mjaftohet në prodhimin e këtyre mallrave, njoftoi Dhoma e Tregtisë.

Ndërkohë Vuçiç tha se Serbia do të kapërcejë “sfidat politike” në lidhje me situatën në Ukrainë.

Qëndrimi zyrtar i Serbisë, i miratuar më 25 shkurt në seancën e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, është se Serbia e mbështet plotësisht integritetin territorial të Ukrainës, por se ajo nuk do të vendosë sanksione ndaj Rusisë për momentin.

Parlamenti Evropian shprehu keqardhje për mospërshtatjen e Serbisë me sanksionet e BE-së ndaj Rusisë.

Në e PE-së, thuhet se mos rreshtimi i Serbisë përkrah vendeve perëndimorë dëmton procesin e anëtarësimit drejt BE-së dhe “përsëritet pritja që kandidatët për anëtarësim në BE të përshtaten jo vetëm me ligjet e BE-së, por edhe me politikën e jashtme dhe të sigurisë së bllokut”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

TË FUNDIT

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

“Nuk i jap llogari njeriu kë takoj”- Rama: Nuk i kam dhënë asnjë dokument McGonigal

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar këtë të enjte në emisionin “Now” në Euronews Albania, ku foli në lidhje me përfshirjen e tij në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×