English

Wisner kritika “Speciales” në Kosovë: Drejtësi e munguar, pa akuza dhe konkluzione

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-përfaqësuesi special i SHBA për Kosovën, Frank Wisner, është shprehur kritik ndaj punës së Gjykatës Speciale në Kosovë.

- Advertisement -

Komentet Wisner i bëri në një lidhje për Euronews Albania, ku tha se ndaj të akuzuarve nuk ka akuza të qarta dhe “Specialja” është vonuar më shumë se duhet për të dalë në një konkluzion.

Ai tha gjithashtu se vendimi i ish-presidentit Hashim Thaçi dhe kolegëve të tij për ta sjellë në jetë Gjykatën Speciale ishte për t’u vlerësuar, pavarësisht asaj që do të ndodhte më pas.

“Bësoj shumë që drejtësia që nuk ofrohet dhe një drejtësi e munguar është një drejtësi e harruar. E vlerësoj vendimin e Thaçit dhe kolegëve të tij për ta sjellë në jetë Gjykatën Speciale.

Por mendoj se ka marrë një kohë jo të drejtë për të mos dalë në konkluzione të menjëherëshme dhe duke mos dal në një konkluzion, është një drejtësi e munguar dhe harruar.

Gjykata po merr shumë kohë që të dalë në një vendim për këtë rast. Dhe pa sjellë pikërisht akuza të qarta, kjo është një drejtësi e munguar dhe asnjëri prej nesh nuk e hamendësonte se do të vinte deri këtu”, tha Wisner.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?