English

Ylli Gurra: Plagë e madhe në Afganistan, talebanët keqpërdorin Kuranin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Talebanët kanë urdhëruar mbylljen e salloneve të bukurisë në Afganistan, ka thënë një zëdhënës i qeverisë. Kjo vjen pasi talebanët ndaluan gratë nga arsimi universitar, hapësirat publike dhe shumica e formave të punësimit.

- Advertisement -

Në kuadër të kësaj teme, ish-myftiu i Tiranës, Ylli Gurra tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se talebanët e keqpërdorin Kuranin dhe kjo është një plagë e madhe në Afganistan.

“Për realitetin tonë është paksa larg Afganistani, por kohët e fundit jemi njohur pak më shumë me problematikat me sfondin fetar. Afganistani është një ndër vendet më problematike edhe në raport me korrupsionin, për të mos hyrë në zinxhirin më të gjatë. Pra, përkundër një plage shqetësuese në marzhin e saj më të vogël edhe në vendet perëndimore, jo më në Afganistan, kjo është ndër plagët me të thella dhe më të mprehta. Akoma nuk ka një qeveri të mirëfilltë, por përdoret libri fetar,” – u shpreh Gurra.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?