Zelenski kritika BE: Fjalët janë pa vlerë, një popull në Evropë po shkatërrohet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka mbajtur të enjten një fjalim në parlamentin gjerman, ku e krahasoi luftën në Ukrainë me holokaustin.

“Çdo vit politikanët thonë kurrë më. Tani kuptoj se ato fjalë janë pa vlerë. Në Evropë, një popull po shkatërrohet”, tha ai para deputetëve.

Zelenski u prit me ovacion në nisje të fjalës që vjen pas fjalimeve të mbajtura në parlamentin britanik dhe kongresin amerikan.

- Advertisement -

Presidenti ukrainas kërkoi më shumë përpjekje për të ndalur agresionin rus, duke bërë thirrje që Gjermania të marrë “lidershipin që meriton”.

Zelenski kritikoi mungesën e veprimeve nga vendet e BE para pushtimit, duke thënë se sanksionet ishin të vonuara.

Ai paralajmëroi deputetët gjermanë se Rusia po përpiqet që të ndërtojë një mur kundër lirisë.

“Nuk është Muri i Berlinit, është mur në qendër të Evropës mes lirisë dhe skllavërisë dhe ky mur po rritet më shumë se sa çdo bombë e hedhur në Ukrainë”, tha Zelenski.

“Z. Scholz shembeni këtë mur”, tha presidenti i Ukrainës duke shtuar se përsëritur thirrjen që presidenti amerikan, Ronald Reagan i bërë gjatë Luftës së Ftohtë liderit sovjetik, Mikhail Gorbaçov në Berlin në 1987.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×