Zelenski thirrje për protesta globale në mbështetje të Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Zelenski u kërkoi njerëzve në mbarë botën të dalin në protestë të enjten për të treguar mbështetjen ndaj Ukrainës.

Këtë e njoftoi për mes një video-deklarate në gjuhën angleze, mbrëmjen e të mërkurës.

Kjo është hera e parë që Zelenksi jep një deklarate me video në anglisht, që prej fillimit të luftës në Ukrainë.

- Advertisement -

Lufta e Rusisë nuk është vetëm kundër Ukrainës, tha ai, por kundër lirisë së çdo njeriu, kudo ku ndodhen.

“Dilni nga zyrat tuaja, shtëpitë tuaja, shkollat dhe universitetet tuaja, dilni në emër të paqes, ejani me simbolet ukrainase për të mbështetur Ukrainën, për të mbështetur lirinë, për të mbështetur jetën”, tha Zelenski.

Fjalimi i Zelenskit erdhi disa orë përpara një samiti të NATO-s në Bruksel, ku vendet perëndimore pritet të bien dakord për dërgimin e përforcimeve ushtarake në Evropën Qendrore dhe Lindore për të forcuar mbrojtjen e bllokut.

Presidenti amerikan Joe Biden do të marrë pjesë në takim, i cili po zhvillohet një muaj nga fillimi i pushtimit rus.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

TË FUNDIT

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×