‘Zëvendësojnë shqiptarët në burg’, çfarë shkruanin mediat britanike për emigrantët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Narrativa që ka dalë është që këta shqiptarë po vijnë për shkak se duan të zëvendësojnë ata që kanë shkuar në burg ose janë kthyer”.

Kështu u shpreh eksperti i integrimit, Andi Hoxhaj për “Euronews Albania”, në lidhje me atë se çfarë shkruanin mediat britanike për mbërritjen e emigrantëve shqiptarë në vendin ishullor.

Nga Britania e Madhe, Hoxhaj deklaroi se në muajin gusht, 6 në 10 emigrantë që mbërritën ishin shqiptarë.

- Advertisement -

“Narrativa që ka dalë është që këta shqiptarë po vijnë për shkak se duan të zëvendësojnë ata që kanë shkuar në burg ose janë kthyer. Kjo është narrativa që është përshkruar në media, gjithashtu edhe mesazhi që është dhënë. Mirëpo, në pjesën e gushtit ku ka pasur një fluks të madh të shqiptarëve që kanë ardhur, në 10, 6 kanë qenë shqiptarë, prandaj është bërë alarmante si trajtim. Shqiptarët nuk është se kanë emrin më të mirë në Britaninë e Madhe, sidomos në vitet e fundit dhe kjo e bën këtë narrativë më të fortë”, theksoi eksperti.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

TË FUNDIT

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×