Zgjedhjet e 14 majit, opozita ankimon rezultatin në 6 bashki

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rezultati i zgjedhjeve të 14 majit ishte një triumf për Partinë Socialiste, që fitoi thellë në 53 bashki dhe opozita arriti të fitonte ngushtë në vetëm 7 bashki. Edhe pse me këtë diferencë të madhe, nuk kanë munguar ankimimet nga opozita në KQZ.

Përveç ankesave të shumta në disa bashki për procesin e numërimit të votave për këshillat bashkiak, koalicioni opozitar “Bashkë Fitojmë” ka ankimuar rezultatin në 6 bashki për votat që janë hedhur për kryetarët e bashkive.

Në dy bashkitë ku u votua dhe u numërua elekronikisht, Kamzë dhe Elbasan, koalicioni kërkon përsëritje të votimit, duke pretenduar kompromentimin e paisjeve elektronike të cilat sipas opozitës nuk kanë reflektuar vullnetin e qytetarëve më 14 maj.

- Advertisement -

Për të mbështetur këtë pretendim, “Bashkë Fitojmë” kërkon që të auditohen nga një kompani ndërkombëtare të gjitha pajisjet e votimit dhe numërimit elektronik.

Ndërkohë në 4 bashki të tjera, Krujë, Kuçovë, Belsh dhe Rrogozhinë kërkohet përsëritja e procesit të numërimit të votave.

Nëse për Krujën, kërkesa ankimore është rrëzuar nga KAS, mbetet për t’u parë se cila do të jetë vendimmarrja për Kuçovën, Belshin dhe Rrogozhinën, tre bashki ku kandidatët e PS fituan shumë ngushtë, me vetëm disa dhjetëra vota.

Deri në përfundim të procesit të ankimimit, KQZ nuk do mund të certifikojë zyrtarisht fitoren për këta kryebashkiakë. Këto ankimime janë vijim i fazës së parë të kundërshtimit të zgjedhjeve nga opozita, që ka paralajmëruar se pasi të bëj analizën e brendshme do të bëhet gati edhe për protesta.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×