English

Zhvillimet në Maqedoninë e Veriut/ Hoxha: Qeveri e luhatshme dhe ‘anti-perëndimore’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Ylli Hoxha, i ftuar në Euronews Albania komentoi zhvillimet politike në Maqedoninë e Veriut.  Ai tha se politika e Maqedonisë së Veriut po krijon në qeveri të luhatur e cila nuk ka orientim pro- perëndimor.

- Advertisement -

Hoxha krahasoi atë me Malin e Zi për sa i përket politikave anti- perëndimore dhe se kjo ndikon drejtpërdrejtë me tensionet në Ballkan.

Më shqetësojnë zhvillimet në Maqedoninë e Veriut sepse konsideroj që dhe një shtet i NATO-s ka krijuar një qeveri të luhatshme sa i përket vlerave perëndimore dhe orientimit pro- perëndimor nuk ka nevojë fare të jetë zëvendës kryeministri i sapo emëruar, mjafton kryeministri dhe bashkëpunëtorët e tij, me politikat e tij që i ngjasojnë më shumë frymës së Orbanit se kujtdo tjetër. Maqedonia e Veriut po bëhet shteti i dytë që brenda një kohe të shkurtër po bën një kthesë ‘anti- perëndimore’. Pas Malit të Zi me këtë ritëm po ecën dhe Maqedonia dhe mendoj që një skenar jo i këndshëm do të ndodhë nëse vazhdon kështu”, tha ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?