English

Zvicra fton mbi 160 delegacione në konferencën e paqes për Ukrainën, reagon Moska

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Konferenca synon të bazohet në formulën e paqes të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe propozime të tjera të bazuara në Kartën e OKB-së dhe parimet kryesore të së drejtës ndërkombëtare.

- Advertisement -

Konferenca në Zvicër është një tjetër dëshmi e dështimit të planit të Zelenskit, tha ish-presidenti rus Medvedev.

Forcat e armatosura ruse do të vazhdojnë të pastrojnë territoret e nazistëve dhe t’i kthejnë tokat stërgjyshore Rusisë, pavarësisht nga “iniciativat e tjera të paqes”, tha zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev, duke komentuar konferencën e “paqes” në Zvicër. do të mbahet në datat 15 dhe 16 qershor.

“Përfitimi i konferencës zvicerane të “paqes” është i trefishtë. Së pari, do të jetë një tjetër provë e kolapsit të të ashtuquajturit plan paqeje të idiotit Zelenski. Në të njëjtën kohë, do të ishte e dëshirueshme që ai ta vizitonte personalisht dhe të nënshkruante edhe një herë pavlefshmërinë e tij intelektuale”, shkroi Medvedev në Telegram.

Së dyti, siç shton ai, ajo konferencë do të jetë një provë e dukshme e pafuqisë së plotë të elitave aktuale perëndimore për t’i dhënë fund konfliktit ushtarak që u ngrit me urdhër të drejtpërdrejtë të një grupi mjekësh senile nga Uashingtoni

Konferenca do të mbahet më 15-16 qershor Konferenca synon të bazohet në formulën e paqes të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe propozime të tjera të bazuara në Kartën e OKB-së dhe parimet kryesore të së drejtës ndërkombëtare. Formula e paqes prej 10 pikash e paraqitur në fund të vitit 2022, ndër të tjera, kërkon dëbimin e të gjitha forcave ruse nga Ukraina.

“Objektivi kryesor i samitit është të frymëzojë një proces paqeje në të ardhmen”, tha qeveria zvicerane.

Rusia nisi “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë më 24 shkurt 2022 dhe bisedime të drejtpërdrejta të paqes u mbajtën në javët e para të konfliktit, pa asnjë rezultat.

Në deklaratë thuhet se “Zvicra ka një traditë të gjatë të promovimit të dialogut” dhe “për këtë arsye e konsideron shkëmbimin e pikëpamjeve të ndryshme në rrugën drejt paqes në Ukrainë të jetë jashtëzakonisht i rëndësishëm”.

Rusia nuk është ftuar, por Ministria e Jashtme tha se Zvicra është e hapur për të bërë një ftesë.

Moska e ka kritikuar vazhdimisht konferencën, duke thënë se ajo nuk do t’i shërbente asnjë qëllimi pa pjesëmarrjen e saj. “Pa pjesëmarrjen e Rusisë, si mund të presim diskutime thelbësore dhe rezultate domethënëse? Kjo nismë duket në thelb me të meta”, tha sot zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?