Zvicra picat më të shtrenjta në botë, ku renditet Shqipëria

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pica është padyshim një nga gatimet më të njohura të ushqimit të shpejtë në planet. Ato mund t’i gjeni në menutë e restoranteve kudo nëpër botë.

Por ka dallime të mëdha për sa i përket çmimeve. “Travelbook” ka përcaktuar se sa kushton një pica margarita në kryeqytetet evropiane dhe ka krijuar një “indeks çmimesh të picave”.

Pica origjinale vjen nga Napoli në Itali dhe është përhapur në të gjitha vendet me kalimin e kohës.

- Advertisement -

Pica është gjithashtu veçanërisht e popullarizuar në Gjermani. Sipas analizës së konsumit dhe medias (VuMA), “Den Mart im Blick”, 25.3% e 23,000 të anketuarve në Gjermani hanë pica disa herë në muaj. 13.2% konsumojnë pica rreth një herë në javë dhe 5.4 përqind madje disa herë në javë.

Analiza është bërë kryesisht për Pizza Margherita e cila në thelb realizohet në mënyrë identike në të gjithë Evropën, por ka dallime të mëdha në çmimin e saj. Zvicra është ajo që e servir atë me çmimin më të lartë. Ndërsa për Prishtinën apo Tiranën mund të themi se pica është me çmimet më të lira krahasuar me vendet e tjera. 

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në Veri, Kodheli: Për faj të politikës, ndërkombëtarët po ndihmojnë

Zv. presidentja e Asamblesë Parlamentare në NATO, Mimi Kodheli tha në një intervistë për Euronews Albania se qetësia dhe mençuria me të cilën përfaqësuesit...

“Reflekton” Kurti! Lë të hapur mundësinë e zgjedhje të reja në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë një fjale të mbajtur në forumin e Bratislavës e la të hapur mundësinë për zgjedhje të reja në...

A do të takohesh me presidentin Vuçiç? Kurti përgjigjet nga Bratislava

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori pjesë këtë të mërkurë në forumin që u mbajt për Ballkanin Perëndimor në Bratislavë. Gjatë fjalës në panelin përballë...

TË FUNDIT

Tensionet në Veri, Kodheli: Për faj të politikës, ndërkombëtarët po ndihmojnë

Zv. presidentja e Asamblesë Parlamentare në NATO, Mimi Kodheli tha në një intervistë për Euronews Albania se qetësia dhe mençuria me të cilën përfaqësuesit...

“Reflekton” Kurti! Lë të hapur mundësinë e zgjedhje të reja në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë një fjale të mbajtur në forumin e Bratislavës e la të hapur mundësinë për zgjedhje të reja në...

A do të takohesh me presidentin Vuçiç? Kurti përgjigjet nga Bratislava

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori pjesë këtë të mërkurë në forumin që u mbajt për Ballkanin Perëndimor në Bratislavë. Gjatë fjalës në panelin përballë...

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×